5 problemów w Twojej firmie, które może rozwiązać aplikacja Blue Colibri App

Utrudniony kontakt z pracownikami terenowymi

Nowoczesne narzędzia komunikacji wewnętrznej budzą szczególnie duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców zatrudniających pracowników w modelu rozproszonym – na przykład zdalnie czy w tzw. terenie. Kontakt z takimi pracownikami siłą rzeczy jest utrudniony, ponieważ ogranicza się głównie do rozmów telefonicznych czy wymiany wiadomości e-mail. Na tym polu często dochodzi do różnego rodzaju nieporozumień: pracownik czegoś nie dosłyszał, źle zinterpretował przekazane ustnie polecenie, przeoczył maila etc.

Aplikacja Blue Colibri App powstała właśnie na bazie takich doświadczeń, jakimi podzielili się z nami managerowie oraz sami pracownicy. To narzędzie bardzo ułatwia bieżące komunikowanie się z pracownikami, ponieważ powiadomienia od przełożonych są wysyłane prosto na urządzenie mobilne, bezpośrednio do zainteresowanej osoby, która nie może przeoczyć wiadomości.

Bycie „osobistą sekretarką” pracowników

Jeśli obecnie jesteś przytłoczony załatwianiem spraw, które powinny być poza obszarem Twoich kompetencji i czujesz z tego powodu frustrację, to najwyraźniej nadszedł czas, w którym trzeba sięgnąć po skuteczne metody komunikacji w organizacji.

Mamy tutaj na myśli sytuację, w której pracownicy regularnie kontaktują się z Tobą z prośbą o np. podanie kontaktu do innego działu, udostepnienie jakiegoś dokumentu czy przesłanie materiałów dla klienta. Nasza aplikacja rozwiązuje ten problem, ponieważ może stanowić źródło wszystkich tych informacji, dostępne dla pracownika na wyciągnięcie kciuka.

Chaos w firmowych dokumentach

Aplikacja Blue Colibri App może pomóc Ci w zaprowadzeniu porządku w dokumentacji firmowej. Docenisz to zwłaszcza w sytuacji, gdy dziś znalezienie jakiegoś wzoru umowy czy zaświadczenia o odbyciu szkolenia BHP przez pracownika zajmuje mnóstwo czasu. Wszystkie potrzebne dokumenty możesz przechowywać w chmurze i mieć do nich łatwy dostęp z poziomu aplikacji – podobnie jak Twoi pracownicy.

Uciążliwy obieg dokumentów

Udostępnianie dokumentów, wzorów, zaświadczeń czy wniosków potrafi być bardzo uciążliwe i zajmować sporo czasu. W wielu firmach wciąż robi się to w formie papierowej lub w najlepszym razie poprzez załączniki do wiadomości mailowych. To zawsze rodzi ryzyko, że coś zaginie.

Dzięki naszej aplikacji usprawnisz obieg dokumentów w firmie. Przykładowo: pracownik chcący wziąć urlop może złożyć cyfrowy wniosek z poziomu aplikacji urlopowej, który od razu trafia do przełożonego – ten może go zaakceptować i wtedy stosowna informacja automatycznie zapisuje się w firmowym kalendarzu.

Złe relacje w zespole

Bez dobrej atmosfery i ścisłej współpracy w zespole nie ma mowy o zbudowaniu zyskownego, konkurencyjnego biznesu. Dlatego priorytetem dla pracodawcy powinno być dbanie o co najmniej poprawne relacje między pracownikami. Jest to bardzo trudne w sytuacji, gdy pracownicy nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu. Można im to ułatwić poprzez właśnie aplikację, która oferuje m.in. funkcjonalność szybkiej wymiany wiadomości w zespole, co jest bardzo przydatne podczas pracy nad wspólnym projektem w zespole rozproszonym.

Jeśli dostrzegasz te problemy w Twojej firmie i masz świadomość, że stanowią one „wąskie gardło” biznesu, przez co spada jego wydajność i konkurencyjność, to koniecznie rozważ wdrożenie naszej aplikacji dla pracowników. Nie wymaga to żadnej rewolucji informatycznej i dodatkowych inwestycji – pracownicy będą korzystać z aplikacji na swoich urządzeniach mobilnych, które przecież i tak mają zawsze przy sobie.

Potrzebujesz czegoś więcej niż tylko platformy komunikacyjnej dla pracowników? Sprawdź zatem inne rozwiązania z oferty Blue Colibri, w tym nasz bardzo łatwy do wdrożenia w każdej organizacji intranet dla firm, który może pełnić funkcję podstawowego narzędzia do zarządzania zespołem, zleceniami i bieżącymi sprawami przedsiębiorstwa.


Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!