A vállalati kultúra sokat használt fogalom a menedzsment tudományokban. De mi pontosan a vállalati kultúra fogalma? Hogyan segíthet az üzleti célok megvalósításában és mit tehetünk fejlesztése érdekében? Cikkünkben bemutatjuk a vállalati kultúra definícióját, előnyeit és fejlesztési lehetőségeit.
A vállalati kultúra kifejezést a menedzsment szakirodalom sok eltérő néven illeti. Alternatív megnevezés lehet: szervezeti klíma, vállalati atmoszféra, vállalati ethosz, vállalati normarendszer, vállalati stílus vagy vállalati térkép. De mit értünk pontosan a kifejezés alatt? Dr. Tóth Antal “A szervezeti (vállalati) kultúra kialakítása és szerepe a szervezetek minősítésénél” című publikációjában az alábbi fogalom meghatározást használja:
“A szervezeti (vállalati) kultúra alapvetően három fő pilléren alapul, az egyik a szervezet elfogadott értékrendje, a másik a szervezet minőségügyi tevékenységének színvonala, a harmadik pillére pedig a működési szervezettségi szintje.”
Forrás: http://publikaciotar.repozitorium.uni-bge.hu/533/1/tek_2002_20.pdf
Perjés István és Kovács Zoltán az “Iskolák szervezeti kultúrája” című publikációban a fentiektől némileg eltérő definíciót használ a szervezeti kultúra meghatározásához:
„A szervezeti kultúra alatt a szervezetben megjelenő értékek, attitűdök, szokások, vélekedések, hiedelmek összefüggő rendszerét értjük, amelynek közvetve és közvetetten tapasztalható részei vannak. A szervezeti kultúra hat a szervezeti tagok viselkedésére, attitűdjeire, mivel alakítja a szervezet atmoszféráját, azt, hogy hogyan bánik tagjaival, céljaival, környezetével és ezáltal befolyásolja a szervezet eredményességét, a változásokhoz való alkalmazkodó képességét.”
A fenti definíciók szintézise alapján a vállalati kultúra fogalma:
A vállalati kultúra fejlesztése kiemelten fontos. A megfelelő szervezeti klíma jelentős támogatást az nyújt üzleti célok megvalósításában. Az alábbiakban összefoglaltuk a vállalati kultúra fejlesztés legfontosabb előnyeit:
Az elméleti modellek eltérő szempontok alapján elemzik a vállalati kultúra elemeit. Az egyik leggyakrabban használt megközelítés Edgar Henry Schein MIT professzor nevéhez kapcsolódik.
Vállalati kultúra elemei Schein modellje alapján:
A vállalati kultúra fejlesztése kiemelten fontos feladat. Segítséget jelenthetnek olyan digitális eszközök, amelyek hatékony és az összes dolgozóra kiterjedő kommunikációt tesznek lehetővé. A Blue Colibri segíti dolgozóidat a szükséges információk megszerzésében és olyan különféle digitális HR eszközöket biztosít, melyek már az onboardingtól kezdve egészen a mindennapi ügyintézésig megkönnyítik életüket. Így ők arra koncentrálhatnak, amihez legjobban értenek, az értékteremtésre. Formálj igazi közösséget, teremts kapcsolatot az összes munkavállalóval. A munkaerő elköteleződésének alapja a hatékony és átlátható kommunikáció. A Blue Colibri App segítségével célzott és mérhető elérési hatékonysággal rendelkező belső üzeneteket küldhetsz, fontos bejelentéseket tehetsz közzé és követheted nyomon ezek célba érését, valamint megteremtheted a kollégák közötti lényegi kapcsolatok kialakulásának platformját. A vállalati folyamatok kialakításában kulcsfontosságú annak megértése, hogy az alkalmazottak miként lépnek kapcsolatba az őket célzó tartalommal, hiszen ez is hozzájárul a szervezet egészének hatékonyságához.