Ankieta dla pracowników – komunikacja wewnętrzna

Na początek trochę faktów. Według badania Gallupa firmy, które stawiają na zwiększenie zaangażowania pracowników, odnotowują przeciętnie 23-procentowy wzrost rentowności, 18-procentowy wzrost sprzedaży oraz aż 64-procentowy spadek incydentów bezpieczeństwa. Pytanie tylko, jak zwiększyć to zaangażowanie? Jednym z ciekawszych pomysłów jest udostępnienie ankiet dla pracowników, na czym zyskuje komunikacja wewnętrzna w firmie. W jaki sposób? Sprawdź to w naszym artykule. 

Wartościowy feedback od pracowników

Każda firma powinna wsłuchiwać się w głos pracowników. Nie jest to jednak wcale takie proste w przypadku korporacji i innych przedsiębiorstw zatrudniających wiele osób. W ostatnim czasie zbieranie feedbacku utrudniło również masowe przechodzenie na model pracy zdalnej. 

Tworzenie ankiet dla pracowników, co można robić z poziomu naszej aplikacji Blue Colibri App, to świetny sposób na poznanie opinii pracowników na temat na przykład szykowanych zmian organizacyjnych czy warunków zatrudnienia. 

Poznanie nastrojów w zespole 

Ankiety pracownicze, szczególnie anonimowe, pozwalają managementowi dowiedzieć się, czy w zespole panuje dobra atmosfera, czy nie występują w nim jakieś konflikty, czy niektórzy pracownicy nie są toksyczni w codziennych kontaktach. 

Na tej podstawie firma może podejmować dalsze kroki zmierzające do poprawienia atmosfery, zwiększenia morale oraz lepszego zmotywowania pracowników – chociażby na drodze zorganizowania imprezy integracyjnej, szkolenia wyjazdowego czy dnia gier i zabaw dla pracowników i ich rodzin. 

Najlepsza droga do eliminacji problemów w komunikacji wewnętrznej 

Firmy bardzo często podejmują starania w kierunku poprawienia komunikacji z pracownikami. Nie zawsze jednak wybierają właściwe rozwiązania. Ankieta jest sposobem na to, aby poznać opinię samych pracowników i dowiedzieć się od nich, co z ich perspektywy w największym stopniu zaburza komunikację wewnętrzną – na przykład brak feedbacku ze strony przełożonych, chaotyczne przekazywanie poleceń, zbyt duża rotacja w zespole etc. 

Przy okazji zajrzyj też do innego artykułu na blogu, w którym omawiamy najczęstsze problemy w komunikacji z pracownikami

Nie tylko ankiety 

Aplikacja korporacyjna Blue Colibri App jest wygodnym i kompleksowym narzędziem do zwiększania zaangażowania pracowników. Poza funkcją tworzenia ankiet oferuje również dostęp do takich rozwiązań, jak:

  • Skrzynka pomysłów – pozwala pracownikom zgłaszać wszelkie pomysły na rozwój przedsiębiorstwa, poszerzenie oferty czy poprawę warunków pracy. 
  • Gra zakładowa – umożliwia organizowanie różnego rodzaju gier dla członków organizacji, które nie tylko angażują, ale też wpisują się w trend team buildingu, dodatkowo poprawiając atmosferę w zespole. 
  • Społeczności – ta funkcja daje możliwość tworzenia grup w oparciu o zainteresowania, kompetencje pracowników i sprawy, za które odpowiadają. Dzięki temu pracownicy, którzy nie mają ze sobą kontaktu na co dzień, mogą się lepiej poznać i zbudować dobre relacje. 
  • Wyzwania – funkcja stworzona specjalnie z myślą o zadbaniu o zdrowie i wysokie morale członków zespołu. Pozwala motywować pracowników do dbania o siebie m.in. poprzez rzucanie im angażujących wyzwań (np. przyjeżdżanie do pracy rowerem). 
  • System nagradzania – bardzo ciekawa funkcja, która może zastąpić archaiczny i nieprzejrzysty system premiowy w firmie. Umożliwia nagradzanie najbardziej zaangażowanych pracowników poprzez np. przyznawanie im punktów, co będzie podstawą do późniejszego ustalania listy osób, które otrzymają nagrody finansowe czy rzeczowe. 

Jak widzisz aplikacja Blue Colibri App dostarcza nie tylko narzędzia skutecznej komunikacji, ale także pozwala angażować pracowników w sprawy firmy, wpływać na ich satysfakcję z pracy oraz budować dobre relacje na linii korporacja-pracownicy. To bardzo ważne w czasach, gdy coraz trudniej jest znaleźć wartościowych pracowników nawet na szeregowe stanowiska. 

Zachęcamy również do lektury innych artykułów na naszym blogu, w tym jednego z najchętniej czytanych, w którym wyjaśniamy, jakie korzyści przynoszą firmom aplikacje informacyjne.

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!