Aplikacja BHP – do czego może się przydać Twojej firmie?

Przedsiębiorcy często gubią się w gąszczu obowiązujących przepisów, w efekcie czego dochodzi do sytuacji, w których np. pracownicy nie mają aktualnych badań czy szkoleń okresowych. Ten problem można rozwiązać wdrażając w firmie aplikację BHP. Sprawdź, na czym to dokładnie polega.

Najważniejsze funkcje aplikacji BHP

Podstawowym celem wdrożenia takiej aplikacji jest zyskanie narzędzia pozwalającego kompleksowo zarządzać sprawami BHP w przedsiębiorstwie. Z poziomu aplikacji można np.:

  • prowadzić rejestr wypadków przy pracy – gromadzenie tych informacji w formie elektronicznej minimalizuje ryzyko ich zagubienia czy zdekompletowania, dzięki czemu firma nie narazi się na poważne problemy podczas kontroli PIP;
  • wystawiać skierowania na badania lekarskie – pracodawca ma obowiązek skierować pracownika zarówno na badania wstępne, jak i okresowe. Dzięki aplikacji jest to znacznie łatwiejsze i szybsze, w dodatku gwarantuje, że pracownik otrzymał skierowanie (musi to potwierdzić z poziomu urządzenia mobilnego);
  • udostępniać skierowania na szkolenia – aplikacja BHP może być wykorzystywana do kierowania pracowników na szkolenia okresowe, wstępne oraz instruktaż stanowiskowy. Tutaj korzyści są dokładnie takie same, jak w przypadku elektronicznego kierowania na badania lekarskie – pracownik nie może zignorować polecenia pracodawcy i zasłaniać się tym, że nie dostał stosownej informacji;
  • gromadzić zaświadczenia lekarskie o zdolności pracownika do pracy oraz udostępniać je zainteresowanym osobom;
  • gromadzić zaświadczenia o ukończeniu szkolenia BHP;
  • przechowywać i udostępniać wszelką dokumentację związaną z przestrzeganiem przepisów BHP w firmie, m.in. regulaminy, instruktaże oraz zaświadczenia pracowników, że zapoznali się z listą zagrożeń występujących na ich stanowiskach pracy;

Widać zatem wyraźnie, że aplikacja BHP może być kompleksowym narzędziem do kontrolowania wszelkich spraw bezpośrednio lub pośrednio związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. To, co do tej pory wymagało zakładania setek teczek, drukowania tysięcy dokumentów oraz angażowania w ten proces wielu pracowników, po wdrożeniu aplikacji może być dostępne na wyciągnięcie kciuka.

Korzyści z wdrożenia aplikacji BHP

Najważniejszą korzyścią jest to, że dzięki aplikacji nareszcie można – pisząc kolokwialnie – „ogarnąć” sprawy BHP i zarządzać nimi z poziomu jednego narzędzia. Trudno byłoby znaleźć pracodawcę, który lubi angażować się w kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Większość przedsiębiorców uważa to za stratę czasu, choć oczywiście zdaje sobie sprawę z wagi przestrzegania przepisów i ich wpływu na bezpieczeństwo pracowników.

Dzięki aplikacji można znacząco zmniejszyć swoje zaangażowanie w sprawy BHP, odciążając przy tym sekretariat i dział HR oraz gwarantując sobie, że firma skrupulatnie przestrzega obowiązujących przepisów.

Którym firmom szczególnie przyda się aplikacja BHP?

Przede wszystkim tym, które zatrudniają wielu pracowników oraz mają rozproszoną strukturę. W małych firmach, w których pracownicy i przełożeni mają ze sobą stały kontakt, pilnowanie spraw BHP jest o wiele łatwiejsze niż w tych mocno rozbudowanych przedsiębiorstwach.

Taka aplikacja będzie również idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy firma zatrudnia pracowników terenowych lub w formule zdalnej. Dzięki temu narzędziu pracownicy mogą być łatwo kierowani na badania czy szkolenia, usprawniony zostaje również obieg dokumentów. Aplikacja może również stanowić zawsze dostępne na urządzeniu mobilnym źródło materiałów szkoleniowych.

Funkcję aplikacji BHP w Twojej firmie może pełnić nasza aplikacja Blue Colibri App, która oferuje szereg funkcji przydatnych w zarządzaniu sprawami bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwach. Blue Colibri App to kompleksowa aplikacja korporacyjna, z której korzystają już setki firm.

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!