Aplikacje informacyjne. Czym są? Jakie korzyści przynoszą firmom?

Aplikacje informacyjne, czyli?

Aplikacja informacyjna, jak sama nazwa wskazuje, służy do usprawnienia wymiany informacji wewnątrz organizacji. Teoretycznie firmy powinny sobie z tym radzić bez dodatkowych narzędzi, jednak w praktyce różnie z tym bywa – a już szczególnie w świecie biznesu korporacyjnego. Doświadczenia specjalistów HR, pracodawców i samych pracowników pokazują, że w nawet dobrze zarządzanych firmach mogą wystąpić problemy z komunikacją, które w krótkim czasie powodują konflikty, pogorszenie atmosfery, a także spadek wydajności przedsiębiorstwa.

Odpowiedzią na to, jak poprawić komunikację w firmie są właśnie aplikacje informacyjne. Wykorzystują one dwa dobrze znane fakty. Po pierwsze: każdy z nas zawsze ma przy sobie smartfon. Po drugie: czego jak czego, ale komunikatu wyświetlonego na ekranie smartfonu nigdy nie przegapimy.

Które firmy powinny wdrożyć aplikacje informacyjne w swoich strukturach?

Najważniejszymi odbiorcami usług mających na celu usprawnienie komunikacji z pracownikami są te firmy, które zatrudniają w modelu rozproszonym. Mamy na myśli sytuację, w której pracownicy wykonują swoje obowiązki zdalnie lub w terenie, przez co rzadko lub wcale nie bywają w siedzibie firmy. Tym samym ich kontakt z bezpośrednimi przełożonymi oraz współpracownikami ogranicza się wyłącznie do narzędzi komunikacji zdalnej.

Taki model może zaburzać komunikację wewnętrzną w organizacji. Nie zawsze przecież mamy możliwość odebrania telefonu (poza tym polecenia przekazywane telefonicznie są ulotne). Dodatkowo komunikowanie się wyłącznie przez e-mail rodzi ryzyko, że niektóre wiadomości zostaną przeoczone, wpadną do SPAM-u lub zostaną przechwycone przez niepowołane osoby w razie włamania na skrzynkę pracownika. Aplikacja informacyjna, wykorzystywana wyłącznie wewnątrz struktury firmy, na podobnej zasadzie, jak intranet (tylko wygodniejszy, bo dostępny na wyciągnięcie kciuka) rozwiązuje tego typu problemy praktycznie od ręki.

Co daje aplikacja informacyjna? Najważniejsze korzyści

Do kluczowych korzyści wynikających z wdrożenia aplikacji informacyjnej w firmie zaliczymy:

  • usunięcie typowych barier komunikacyjnych, jak brak bezpośredniego kontaktu pomiędzy pracownikami a przełożonymi,
  • usprawnienie obiegu informacji wewnątrz firmy,
  • łatwiejsze i bezpieczniejsze udostępnianie dokumentów,
  • sprawne delegowanie zadań, z pominięciem pośredników, co powinno ograniczyć liczbę błędów popełnianych przez pracowników i poprawić terminowość realizacji poleceń,
  • poprawa atmosfery w zespole.

Jaką aplikację informacyjną wybrać dla firmy?

Najważniejszym kryterium wyboru powinno być to, czy dana aplikacja oferuje także inne funkcje poza umożliwieniem sprawnej wymiany informacji. Warto postawić na wszechstronne narzędzie, które rozwiąże kilka problemów z komunikacją wewnątrz firmy, takich jak nieskuteczne delegowanie zadań, gubienie dokumentów, angażowanie przełożonych w prozaiczne sprawy pracowników (np. przekazanie kontaktu do innego działu) czy nawet wysyłanie i akceptowanie wniosków urlopowych.

Pod tym względem na rynku zdecydowanie wyróżnia się nasza aplikacja Blue Colibri App, z której w Europie korzystają już dziesiątki tysięcy pracowników. Stworzyliśmy tę aplikację w odpowiedzi na powszechny problem pracodawców, jakim jest kulejąca komunikacja wewnątrz firmy. Dzięki temu narzędziu pracownicy, zwłaszcza zdalni i terenowi, mogą zachować stały kontakt ze swoimi przełożonymi, natomiast w znacznie wygodniejszy sposób niż poprzez rozmowy telefoniczne czy wymianę maili.

Aplikacja korporacyjna Blue Colibri App to rozwiązanie, które możesz wdrożyć w Twojej firmie od ręki. Poznaj jej wszystkie funkcjonalności i przekonaj się, że jest to narzędzie idealnie dopasowane do potrzeb oraz specyfiki Twojego biznesu.


Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!