Aplikacje intranetowe. W czym są lepsze od „zwykłego” intranetu?

Wciąż mnóstwo osób preferuje komunikację mailową, różnego rodzaju komunikatory internetowe lub po prostu woli otrzymać gotowe, wydrukowane dokumenty od kogoś innego (wygodne, prawda?). Zmuszanie pracowników do korzystania z intranetu może wprowadzić nerwową atmosferę, dlatego rozsądniej będzie udostępnić pracownikom aplikację intranetową.

Takie rozwiązanie na polski rynek wprowadziło Blue Colibri. Poznaj najważniejsze zalety aplikacji intranetowych w porównaniu z klasycznym intranetem dostępnym tylko przez przeglądarkę.

Nieograniczony dostęp

Aplikacje intranetowe to odpowiedź na potrzeby firm o rozproszonej strukturze zatrudnienia, których pracownicy albo rzadko pojawiają się w biurze, albo nie robią tego w ogóle z uwagi na charakter wykonywanej pracy (przykładem mogą być pracownicy fizyczni, handlowcy, osoby pracujące u klienta). W takiej sytuacji dostęp do intranetu w przeglądarce jest oczywiście nadal możliwy, ale i bardzo niewygodny.

W efekcie może się okazać, że pracownik loguje się do intranetu tylko raz w tygodniu czy nawet rzadziej, przez co omijają go ważne informacje przekazywane za pośrednictwem tego kanału komunikacji. Pracownik nie ma również nawyku korzystania z intranetu, stąd ciągłe prośby o np. podesłanie jakichś dokumentów mailem czy… zresetowanie zapomnianego hasła.

Wszystkie te problemy praktycznie od ręki rozwiązuje aplikacja intranetowa. Każdy ma smartfon zawsze przy sobie, a logowanie się do intranetu z poziomu aplikacji jest znacznie łatwiejsze i szybsze. Dodatkowo pracownik od razu otrzymuje powiadomienia z aplikacji np. o pojawieniu się ważnego komunikatu, ma bezpośredni dostęp do dokumentów, kontaktów etc.

Wygoda

Aplikacje mobilne zrewolucjonizowały nasze życie. Większość z nas korzysta z co najmniej kilku apek w celach prywatnych i zawodowych. Udostępnienie pracownikom zasobów firmowych na wyciągnięcie kciuka jest więc naturalnym krokiem w rozwoju przedsiębiorstwa.

Aplikacje intranetowe są znacznie wygodniejsze w obsłudze niż intranet, do którego trzeba się zalogować z poziomu komputera czy przez przeglądarkę na urządzeniu mobilnym. Zwłaszcza, że przecież nie zawsze mamy taką możliwość.

Znacznie szybsze i niezakłócone delegowanie zadań

W firmach, które wykorzystują intranet jako podstawowy kanał komunikacji z pracownikami, poważne wyzwanie stanowi zadbanie o to, aby wszystkie przekazywane informacje trafiały do pracowników niezwłocznie i były przez nich odbierane. W praktyce niestety różnie z tym bywa.

Pracownicy nie logują się do intranetu nie tyle z lenistwa, co z obiektywnych przyczyn. Wyobraźmy sobie osobę, która cały dzień spędza u klienta i po wielu godzinach pracy zwyczajnie nie ma już ani siły, ani ochoty, by zalogować się do sieci wewnętrznej, odczytać komunikaty i potwierdzić ich odebranie.

Pod tym względem aplikacje intranetowe zdecydowanie dystansują klasyczne rozwiązania, a także komunikację mailową czy nawet telefoniczną. Pracownik otrzymuje powiadomienia na swój telefon, co pozwala mu dyskretnie sprawdzić ważność wiadomości nawet w obecności klienta, a pod koniec dnia zapoznać się ze wszystkimi informacjami w dowolnym miejscu, np. wracając do domu komunikacją publiczną.

Te argumenty powinny Cię ostatecznie przekonać, że aplikacja intranetowa o wiele lepiej wpisuje się we współczesne realia pracy, zwłaszcza zdalnej oraz wykonywanej w terenie. Jeśli zatrudniasz pracowników, którzy – pisząc kolokwialnie – nie są „przyspawani do biurka”, to zainwestowanie w aplikację dającą dostęp do sieci wewnętrznej z dowolnego miejsca na świecie jest bardzo dobrym pomysłem.

Podobnie, jak wdrożenie w firmie aplikacji korporacyjnej Blue Colibri App, już nazywanej przez jej użytkowników „biznesowym Facebookiem”. Sprawdź funkcjonalności tej aplikacji w wersji HR Admin oraz Blue Colibri Engagement.

Zajrzyj też do innego artykułu na naszym blogu, w którym omawiamy najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia intranetu w firmie.

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!