A generációelmélet korcsoportok alapján felosztja az embereket. Az így létrehozott csoportokat nevezzük generációknak. Az adott nemzedékhez tartozó személyek más szociális, technológiai, politikai és kulturális közegben nevelkedtek, amely befolyásolja általános viselkedésüket és képességeiket. A multigenerációs, vagyis több generációt érintő konfliktusok csökkenthetik egy vállalat eredményességét és sikerességét. Cikkünkben megismerheted, mi a különbség a generációk között és megtudhatod, hogyan érdemes kezelni a generációs konfliktusokat.
Ahhoz, hogy a generációelméletet megérthessük, fontos először a generáció fogalmát tisztázni. A generáció, vagy más néven nemzedék kifejezés először a biológiában jelent meg. Biológiai jelentése a szülő és utód születése között eltelt átlagos idő, amely az emberek esetén átlagosan 20-25 év. Amikor az alfa, Z, Y, X, boomer vagy veterán generációkról hallasz vagy olvasol, akkor nem a biológiai meghatározás, hanem a szociológiai definíció a mérvadó. A társadalomtudományokban használt nemzedék kifejezés alatt olyan emberek csoportját értjük, akik egy adott korszakban születtek, így a szocializációs folyamatok során hasonló behatásoknak voltak kitéve. A személyiséget, értékeket, normákat és képességeket befolyásoló hatások az alábbiak lehetnek:
Míg a társadalomtudományokban használatos generáció fogalom korábban az azonos korszakban és azonos földrajzi helyen élő embercsoportokra alkalmazták, ma a geológiai megkötés kevésbé fontos. Azért beszélhetünk globális generációkról, mert a rapid technológiai fejlődés, az internet növekvő szerepe és a globalizációs folyamatok csökkentik az országok között kulturális differenciát.
A téma kapcsán találkozhatsz a kohorsz kifejezéssel. A kohorsz kifejezés hasonló jelentéssel bír a fent tárgyalt generációhoz. Kohorsz alatt olyan ember csoportokat értünk, amelyek tagjai azonos tapasztalatokat, történelmi eseményeket, kulturális hatásokat éltek meg. Így az egy adott időszakban született emberek tekinthetőek egy kohorsz csoportnak.
A kohorsz és generáció kifejezés közötti különbség az, hogy a generáció kifejezetten a születési időszak alapján kerül meghatározásra, míg a kohorsz tágabban értelmezhető.
A generáció elmélet lényege, hogy az adott nemzedékhez tartozó személyekről általános megállapításokat tegyen. Fontos, hogy bár a generációs hatás jelentős befolyással bír az egyén személyiségfejlődésére, értékeire és képességeire, minden esetben individuális alapon érdemes megítélni másokat. A generációs csoportok heterogének, így nagy fokú eltérés fedezhető fel egy adott generációs csoport tagjai között. A generációelmélet alkalmazásakor ne essünk a túlzó általánosítás hibájába.
A generáció elmélet alapján az alábbi csoportokat szokás megkülönböztetni:
Mielőtt az alábbi részletes generációs különbségekről szóló ismertetőt elolvasnád, fontos, hogy a generációs határokról szót ejtsünk. Bár a felsorolásból úgy tűnhet, hogy egzakt módon elkülöníthetőek a generációk, ez azonban nincs így. A csoporthatárok között graduális változás található. Így azokat a személyeket, akik a generációs sávok határmezsgyéjén születtek, többszörös kohorszhatás érhette. Most, hogy ismered a generáció elmélet alapjait, már csak egy kérdés maradt: mi a különbség a generációk között?
A veterán generáció, más néven csendes generáció tagjaira jellemző tulajdonságok:
A veterán generáció, más néven csendes generáció tagjaira jellemző tulajdonságok:
Az X-generációra jellemző tulajdonságok:
Az Y-generáció, másnéven ezredfordulós generáció (angolul: millennials generation) tagjaira jellemző tulajdonságok:
Az Z-generáció tagjaira jellemző tulajdonságok:
Az alfa generáció tagjai 2010 után születtek, így a nemzedékről gyűjtött információk hiányosak. Ahhoz, hogy a kohorszhatást vizsgálni tudják a szociológusok és pszichológusok, további adatokra lehet szükség. Kiemelten fontos, hogy munkaadóként ismerjük az alfa generáció tulajdonságait, hiszen ők jelentik a közeli jövő munkavállalóit.
Különböző generációk bevonásával, olyan diverz képességekre tehet szert egy vállalat, amelyek garantálhatják a sikerhez szükséges piaci előnyt. Ezért a generációk közötti feszültség enyhítése a menedzsment fontos feladata. A multigenerációs konfliktusok sokszor az eltérő nemzedékhez tartozó dolgozók értékeinek, motiváció forrásainak és munkanormáinak különbségeiből fakadnak.
A Blue Colibri App egyszerű, gyors és azonnali kommunikációs lehetőséget teremt a szervezet egészében. A munkavállalók akár a saját eszközeiken is tudnak kommunikálni. Hatékony megoldást jelent a vállalati e-mail címmel és/vagy számítógéppel nem rendelkező kollégák elérésére. Az intuitív grafikus kezelőfelület segíthet abban, hogy a digitális térben kevésbé jártas munkavállalók se maradjanak le. Így az alkalmazás segíthet a generációk közötti feszültség feloldásában.