A motiváció szó etimológia gyökerei a latin nyelvben keresendőek, a „movere” kifejezésből származik, amely jelentése mozgás. Megfigyelés alapján meghatározhatjuk valaki motívumait, vagyis a motiváció forrásait. A motívumok lehetnek tudatosak, vagy az egyén számára ismeretlenek. Lélektani értelemben a motiváció olyan belső tudati állapot, amely az egyént valamilyen cselekvésre sarkallja. A motiváció összetevői az alábbiak lehetnek:
A menedzsment-tudományokban motiváció alatt azt a vezetői tevékenységet értjük, amikor egy személy munkatársait a vállalati célok megvalósítását támogató cselekvésre ösztönzi. A munkahelyi motiváció két fő forrása:
Motivációs eszközök implementálásával jelentősen növelhető a munkavállalók teljesítménye. Az alábbiakban összegyűjtöttük a munkahelyi motiváció fokozásának legfontosabb előnyeit.
Mikrovállalkozásként nehézséget jelentene financiális eszközökkel fokozni a motivációt? Remek hírünk van! Számos motivációs eszköz extra anyagi ráfordítás nélkül is alkalmazható. Az alábbiakban 5 valóban hatásos és könnyen alkalmazható motivációs eszközt ismerhetsz meg.
A pandémia jelentősen felgyorsította a digitalizációs trendeket. Két éve a magyar vállalatok többsége ragaszkodott az irodai jelenléthez, ez mára jelentősen megváltozott. Nem csupán a munkaadók elvárásai, de a munkavállalók home office igénye is változott. Hogyan fordítható ez a munkapiaci makrotrend a vállalat előnyére? A válasz egyszerű: a munkavállalók egy jelentős szegmense igényli az otthoni munkavégzést, így számukra a részleges, vagy teljes otthoni munkavégzési lehetőség biztosítása egy erős motivációs eszköz lehet.
Számos munkakör betöltése nem igényli teljesmunkaidőben az on-site munkavégzést. A munkatársak közötti kommunikációra ilyenkor digitális megoldásokat érdemes használni. Erre kiváló lehet a Blue Colibri App, amely egyszerű, gyors és azonnali kommunikációs lehetőséget teremt a szervezet egészében. A munkavállalók akár a saját eszközeiken is tudnak kommunikálni. Hatékony megoldást jelent a vállalati e-mail címmel és/vagy számítógéppel nem rendelkező kollégák elérésére.
Kiemelten fontos, hogy a dolgozók számára lehetőség nyíljon a szakmai ismeretek elsajátítására. A szakmai fejlődés támogatása olyan motivációs eszköz, amely nem csupán a motiváltságra, hanem a munka hozzáadott értékére is pozitív hatást gyakorolhat. Ilyen motivációs eszköz lehet:
A pozitív és negatív visszacsatolás segíthet abban, hogy a vezető egy adott cél irányába orientálja a munkavállalót. A visszacsatolás lehet szóbeli vagy írásos. Fontos, hogy konstruktív kritika megfogalmazásakor az alábbi szempontokra ügyeljünk.
A belső marketing célja, hogy marketingkommunikációs eszközök bevezetésével a munkavállalók megtartását befolyásolja a vállalat saját érdekei szerint. Négy alapvető belső marketing funkciót különböztetünk meg:
Belső marketinggel növelhető a dolgozók motivációja, hiszen megismerhetik a szervezeti missziót, belső karrier lehetőségeket és szakmai fejlődést támogató képzéseket.
A fentebb említett non-materiális motivációs eszközök mellett, fontos, hogy a bérezés és egyéb anyagi juttatások piacképesek legyenek. A munkavállaló motivációs szintjét negatívan befolyásolhatja, ha munkateljesítményének anyagi honoráriuma jelentősen alulmúlja a piaci átlagot. A bérezési struktúra kialakítása fontos stratégiai kérdés. Segítségedre lehet, ha másodlagos adatforrások használatával felméred, hogy milyen fizetést kínálnak a hasonló vállalatok. A komparatív elemzéshez figyelembe kell venni az összes befolyásoló változót a vizsgált vállalatoknál és az alkalmazottaknál egyaránt.