Dobre navrhnutý systém hodnotenia výkonu však môže účinne podporovať organizačné aj individuálne ciele. V našom článku sa môžete zoznámiť s teoretickými základmi hodnotenia výkonu a hlavnými krokmi jeho praktickej aplikácie.
Pri hodnotení výkonu manažér posudzuje a hodnotí výkon zamestnancov. Výkonové štandardy využívajú vopred definované výkonové štandardy, ktoré sú zamestnanci jasne oznámené. Dobre navrhnutý systém merania výkonu zahŕňa dobre definované, objektívne a kvantifikovateľné ukazovatele výkonu. To pomáha vylúčiť subjektivitu a možnú zaujatosť vedúceho pri hodnotení.
Podľa výskumu zverejneného v štúdii z 21. storočia ohľadom rozvoja podnikania:
„Oceňovanie výkonnosti (...) je proces, ktorý významne mení budúcnosť spoločnosti neustálym utváraním organizačnej kultúry strategickým riadením. Aby boli manažéri úspešní, musia vziať do úvahy výzvy výrobných procesov a zaistiť správnu komunitu zamestnancov.“
Z používania systému hodnotenia výkonu môže mať prospech nielen spoločnosť, ale aj jednotlivec. Nižšie sú zdôraznené kľúčové výhody merania a hodnotenia výkonu.
Pred diskusiou o hodnotení výkonu je dôležitá dôkladná príprava. Presné a priebežné meranie výkonnosti zamestnancov za sledované obdobie je nevyhnutné pre získanie verného obrazu na konci hodnotenia. Môžete použiť akékoľvek relevantné metriky, ktoré ukazujú produkt vašej práce, napríklad:
Je dôležité, aby zamestnanec medzi diskusiami o hodnotení výkonu dostal aj spätnú väzbu od manažérov. Pred diskusiou vykoná hodnotiteľ analýzu dát. Ukazovatele za dané obdobie potom môžete porovnávať napríklad s rôznymi referenčnými bodmi:
Na posúdenie rozdielov medzi jednotlivcami je nutné brať do úvahy individuálne rozdiely. Môže to byť pracovná skúsenosť, predchádzajúce štúdium alebo vek.
Po prípravách nasleduje diskusia o hodnotení výkonu. Diskusia zvyčajne prebieha tvárou v tvár, medzi hodnoteným a hodnotiteľom. Rozhovor je možné rozdeliť do nasledujúcich celkov:
Na konci rozhovoru sú stanovené ciele pre ďalšie obdobie. Dôležitou súčasťou hodnotenia výkonu je stanovenie budúcich cieľov. Odporúčame nastaviť SMART ciele, ktoré môžu pomôcť zlepšiť výkon zamestnancov. SMART ciele majú nasledujúce vlastnosti:
Medzi odborníkmi na ľudské zdroje nepanuje zhoda ohľadom frekvencie hodnotenia výkonu. Zatiaľ čo niektorí personalisti považujú ročné hodnotenie za vhodné, iní odporúčajú polročné alebo štvrťročné hodnotenie výkonu.
Pri rozhodovaní zvážte jedinečné vlastnosti spoločnosti. V organizácii, kde je ťažšie posudzovať výkon zamestnancov na základe čiastkových výsledkov, sa oplatí voliť každoročné diskusie. Ak však možno výkon zamestnancov merať v kratších časových intervaloch, môže byť užitočné častejšie hodnotenie.
Na trhu je k dispozícii rad HR softvéru, ktorý vám môže pomôcť s meraním a hodnotením výkonu. Tieto programy môžu byť vhodné na monitorovanie pracovných tokov alebo vykonávanie dotazníkov na kvantitatívne a kvalitatívne merania.
Aplikácia Blue Colibri môže byť dobrou voľbou, pretože poskytuje jednoduchú, rýchlu a okamžitú komunikáciu naprieč organizáciou. Zamestnanci môžu dokonca komunikovať na svojich vlastných zariadeniach. Je to efektívne riešenie na oslovenie kolegov, ktorí nemajú firemnú e-mailovú adresu a/alebo počítač. Aplikácia Blue Colibri je oveľa viac než len jednoduché interné komunikačné rozhranie. Poskytuje možnosť zdieľať firemné novinky, posielať odporúčané oznámenia, organizovať firemné akcie, vytvárať databázu dokumentov a galériu obrázkov a vyplňovať testy a dotazníky. Aplikácia vám môže pomôcť vykonávať hodnotenie výkonu efektívne.
Dobre navrhnutý systém hodnotenia výkonu umožňuje obojsmernú komunikáciu. Nielenže osoba vykonávajúca posúdenie informuje zamestnanca o výkone, ale zamestnanec má tiež možnosť poskytnúť spätnú väzbu. Pomocou otázok môžete nielen získať informácie, ale aj implicitne viesť konverzáciu a pomôcť zamestnancovi dospieť k správnym záverom. Táto technika sa tiež nazýva Sokratesova metóda. Nasledujúce otázky vám môžu pomôcť viesť diskusiu o hodnotení výkonu: