Intranet dla firm. 5 ważnych sygnałów, że czas najwyższy go wdrożyć

Nawet bardzo zyskownym firmom zdarza się bagatelizować tak podstawową kwestię, jak utrzymywanie dobrych relacji z pracownikami. Nie da się osiągnąć i utrzymać tego stanu na dłuższą metę, jeśli w firmie kuleje komunikacja wewnętrzna. Pierwszym krokiem do tego, aby uniknąć problemów w tym obszarze powinno być zainwestowanie w odpowiednie narzędzia komunikacyjne, w tym w intranet dla firm. Jeśli jeszcze nie masz go w Twojej organizacji, to poznaj 5 sygnałów, które niezawodnie świadczą o potrzebie szybkiego wdrożenia intranetu.

„Ginące” maile

Choć wiadomości mailowe rzeczywiście czasami giną (np. wpadają do SPAM-u czy są przypadkowo usuwane wraz z innymi mailami), to równie często są lekceważone przez odbiorców. Jeśli nadawca nie zażądał potwierdzenia odbioru, a odbiorca zarzeka się, że nic nie dostał, to jest stąd już tylko krok do poważnego konfliktu, który odbije się na relacjach w firmie.

Dlatego w nowocześnie zarządzanym biznesie nie należy bazować tylko na komunikacji mailowej, a już szczególnie w celu przekazywania kluczowych informacji czy bardzo ważnych dokumentów, w tym wymagających zachowania poufności. Jest to ryzykowne, nieefektywne i niepotrzebnie zabiera cenny czas (sam wiesz, że napisanie, a nawet odczytanie maila mocno wytrąca z rytmu pracy).

Niekończące się telefony

Chodzi nam tutaj o telefony od pracowników do przełożonych z prozaicznymi sprawami. Przykładowo: pracownicy potrafią dzwonić do managerów czy nawet samego szefa z prośbą o przesłanie wzoru umowy, z informacją o konieczności wzięcia chorobowego czy po to, aby uzgodnić termin urlopu. Są to oczywiście dość istotne kwestie, natomiast można i należy je w znacznym stopniu zautomatyzować.

Temu właśnie służy intranet dla firm, z poziomu którego pracownicy mogą uzyskiwać dostęp do potrzebnych im dokumentów, wypisywać wnioski czy informować przełożonych o nieobecności. Jest to znacznie wygodniejsze dla wszystkich stron współpracy.

Lekceważenie poleceń

Pracownicy mogą lekceważyć wydawane im polecenia albo z premedytacją, albo nie do końca z własnej winy. W tym drugim przypadku najczęściej jest to pokłosie zaburzonej komunikacji. Jeśli pracownik otrzymuje polecenia przez pośredników, to zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem zniekształcenia komunikatu.

Intranet dla firm pozwala delegować zadania bezpośrednio, z gwarancją, że pracownik otrzymał wiadomość i ją odczytał.

Czasochłonne wdrażanie nowych pracowników

Tak zwany onboarding powinien przebiegać sprawnie i nie wymagać dużego zaangażowania po stronie wielu osób. W wielu firmach wygląda to jednak zupełnie inaczej. Zagubiony nowy pracownik przez kilka czy kilkanaście dni wciąż dopytuje o różne szczegóły, co na dłuższą metę jest frustrujące dla innych członków zespołu.

Sposobem na rozwiązanie tego problemu również może być intranet firmowy, w którym pracownik znajdzie wszystkie potrzebne mu informacje, dokumenty, regulaminy, a nawet materiały szkoleniowe.

Narzekania pracowników

Często to właśnie pracownicy są najlepszym źródłem inspiracji do wprowadzania zmian w firmie. W sytuacji, gdy do pracodawcy dochodzą głosy, że pracownicy są niezadowoleni z organizacji pracy, nie otrzymują satysfakcjonującego ich feedbacku od przełożonych, tracą mnóstwo czasu na szukanie różnych dokumentów i przekopywanie się przez maile, to ten powinien poważnie zastanowić się nad wdrożeniem kompleksowego narzędzia usprawniającego komunikację.

Jeśli obserwujesz te sygnały w Twojej organizacji, to nie możesz mieć wątpliwości, że jest Ci potrzebny intranet dla firm. Takie narzędzie na polski rynek wprowadziło Blue Colibri. Nasz intranet oferuje wszystkie funkcjonalności, które pozwolą w krótkim czasie usprawnić komunikację wewnętrzną i rozwiązać opisane wyżej problemy. Zwłaszcza, że jest bardzo przyjazny użytkownikom i wygodny w obsłudze z poziomu urządzenia mobilnego.

Dowiedz się więcej o intranecie dla firm od Blue Colibri. Poznaj również naszą aplikację dla pracowników Blue Colibri App w wersji HR Admin oraz Engagement.

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!