Intranet firmowy – poznaj najważniejsze korzyści

Trudno byłoby sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez dostępu do nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych. To już nie tylko telefon czy mail, ale coraz częściej także media społecznościowe czy komunikatory internetowe. Szczególnie ciekawym kanałem wewnętrznej komunikacji w przedsiębiorstwie jest intranet firmowy. Coś, co jeszcze do niedawna było zarezerwowane tylko dla dużych korporacji, dziś z powodzeniem można wykorzystać w dużo mniejszej firmie, zwłaszcza o rozproszonej strukturze zatrudnienia. Dlatego też warto jest poznać najważniejsze korzyści wynikające z wdrożenia intranetu firmowego.

Wygodna komunikacja z pracownikami

Intranet to nic innego, jak wewnętrzna sieć umożliwiająca szybkie przekazywanie wiadomości oraz odnajdywanie potrzebnych informacji bez konieczności kontaktowania się z np. bezpośrednim przełożonym.

Sieć tę można wykorzystać do delegowania zadań, kontrolowania postępów w ich realizacji, a także monitorowania zaangażowania pracowników (np. odbieranie wiadomości, wykonywanie poleceń, terminowość, obecność na stanowisku etc.). Jest to zatem rozbudowane, a jednocześnie bardzo proste w obsłudze narzędzie do codziennego administrowania biznesem.

Elektroniczny obieg informacji

Ustne, na przykład telefoniczne przekazanie polecenia czy jakiejś ważnej wiadomości nie zawsze jest skuteczne – przekonał się o tym już niejeden pracodawca czy manager. Dlatego w dobrze zarządzanych firmach dąży się do tego, aby obieg informacji odbywał się przede wszystkim w formie elektronicznej.

Namiastką tego jest przekazywanie wiadomości drogą mailową. Problem w tym, że pracownik, który każdego dnia otrzymuje dziesiątki czy nawet setki maili, może łatwo przegapić ten od przełożonego, niechcący umieścić go w koszu itd. Maile mają też to do siebie, że z niewiadomych przyczyn „lubią” trafiać do SPAM-u.

Ten problem można rozwiązać od ręki - inwestując w firmowy intranet. Wszelkie wiadomości i dokumenty udostępnione w sieci wewnętrznej na pewno trafią do zainteresowanych osób, które będą mogły się z nimi zapoznać w dowolnej chwili, wrócić do nich oraz mieć je pod ręką np. podczas wykonywania obowiązków służbowych w terenie czy zdalnie. W ramach intranetu można uruchomić kalendarz, w którym będą automatycznie zapisywane i udostępniane wydarzenia, wraz z przypomnieniem o zbliżającym się terminie.

Odciążenie w codziennej pracy

8 na 10 pracodawców zgłasza dziś problemy ze znalezieniem pracowników. Wielu z tego powodu nakłada dodatkowe obowiązki na obecne kadry, co w oczywisty sposób powoduje nadmierne obciążenie pracą. Aby pomóc pracownikom należy udostępnić im narzędzia do lepszego zarządzania. (zadaniami i czasem) Jednym z najlepszych jest firmowy intranet.

Dzięki dostępowi do wewnętrznej sieci pracownik traci mniej czasu na szukanie maili z przydzielonymi mu zadaniami, maleje ryzyko, że o czymś zapomni, ma również łatwy i szybki dostęp np. do szczegółów zlecenia czy danych kontaktowych do klientów, z którymi musi podtrzymywać relacje.

Świetne narzędzie do onboardingu

Onboarding, czyli wprowadzenie nowego pracownika do firmy, bywa czasochłonne i stanowi spore obciążenie dla osób, które są za to odpowiedzialne (mentorów, bezpośrednich przełożonych). Posiadając intranet można znacząco skrócić ten proces, udostępniając nowemu pracownikowi kluczowe dokumenty (regulamin, opis stanowiska, wzory umów etc.) oraz kontakty do osób, które pomogą mu rozwiązać różnego rodzaju problemy.

Idąc dalej można wykorzystać intranet w formie wewnętrznej platformy e-learningowej. W wielu firmach jest to dziś podstawowy kanał szkoleniowy, na którym udostępniane są m.in. materiały branżowe, nagrania wystąpień eksperckich czy fachowa literatura.

Ważne informacje zawsze pod ręką

Sytuacja, w której szeregowi pracownicy regularnie dzwonią do przełożonych z prośbą o podanie numeru do księgowości, działu kadr czy magazynu, jest nie tylko irytująca, ale też destabilizuje funkcjonowanie firmy. Intranet jest najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, ponieważ jego ważną funkcją jest książka z danymi kontaktowymi do wszystkich osób zatrudnionych w firmie.

Wiesz już, że intranet firmowy musi być pierwszą z nowych inwestycji poczynionych w Twoim przedsiębiorstwie? Koniecznie sprawdź funkcjonalność naszego narzędzia i zarezerwuj dla siebie darmowe demo Blue Colibri App.

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!