Komunikacja w przedsiębiorstwie zatrudniającym pracowników terenowych. O co trzeba zadbać w pierwszej kolejności?

To jednak rodzi poważne zagrożenia dla biznesu, głównie w zakresie nadzorowania pracy oraz szybkiego i skutecznego komunikowania się z podwładnymi.  

Jeśli sam masz podobne obawy lub już obserwujesz problemy na tym polu, to dowiedz się, jak zadbać o poprawną komunikację w przedsiębiorstwie zatrudniającym pracowników terenowych. 

Opracowanie konkretnego modelu komunikacji

Od tego trzeba zacząć, zwłaszcza jeśli nic takiego jeszcze w firmie nie funkcjonuje, a obecny model komunikacji sprowadza się po prostu do improwizowania. Załóżmy, że dziś firmowy management komunikuje się z pracownikami przy pomocy różnych narzędzi, wybieranych zupełnie przypadkowo, będących akurat pod ręką. Nic zatem dziwnego, że wiele komunikatów dociera do pracowników z opóźnieniem lub są one zniekształcone, przez co powtarzają się błędy i spada efektywność pracy. 

Warto dokładnie przeanalizować obecny model komunikacji, sprawdzić, gdzie pojawiają się największe problemy i tzw. „wąskie gardła”. Czy pracownicy mają zapewnione odpowiednie narzędzia umożliwiające im komunikowanie się między sobą? Czy mają dostęp do centralnej bazy danych kontaktowych, dokumentów, wniosków? Czy w firmie funkcjonuje system pozwalających kierować polecenia bezpośrednio do pracowników odpowiedzialnych za ich wykonanie?

Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania brzmią „nie”, to już wiadomo, dlaczego komunikacja wewnątrz firmy kuleje

Wybranie odpowiednich narzędzi do komunikacji w przedsiębiorstwie

Kolejnym krokiem jest wdrożenie w firmie skutecznych i prostych w obsłudze narzędzi komunikacyjnych. Nasza propozycja to aplikacja dla pracowników Blue Colibri App. Łączy ona w sobie zalety wszystkich klasycznych narzędzi komunikacji, czyli:

  • szybkość telefonu, 
  • precyzję e-maila,
  • wygodę komunikatora internetowego, 
  • kompleksowość intranetu. 

Dzięki tej aplikacji możesz wprowadzić w firmie zupełnie nowy ład komunikacyjny. Pozwala ona nie tylko przekazywać polecenia i inne istotne wiadomości prosto na urządzenie mobilne pracownika, ale też stanowi wirtualną bazę dokumentów firmowych, wniosków, danych kontaktowych etc. 

Jest to szalenie ważne dla pracowników terenowych, którzy niejednokrotnie muszą w ciągu chwili np. znaleźć numer do firmowego serwisu i od razu się z nim skontaktować. Bez angażowania w to bezpośredniego przełożonego, bez tracenia czasu i wynikającej z tego frustracji. 

W dodatku wdrożenie naszej aplikacji w przedsiębiorstwie jest bardzo proste, nie wymaga dużych inwestycji w zaplecze techniczne (pracownicy i tak już mają własne urządzenia mobilne), a sam model komunikacji zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa w zakresie udostępniania danych w czasie rzeczywistym – oparliśmy go na chmurze obliczeniowej. 

Blue Colibri App to odpowiedź na potrzeby komunikacyjne firm 

Stworzyliśmy aplikację do poprawy komunikacji wewnątrz firmy, z której już dziś korzystają dziesiątki tysięcy pracowników w Europie. Blue Colibri App jest kompleksowym, bardzo wygodnym narzędziem, do którego obsługi potrzebne jest tylko urządzenie mobilne – na przykład smartfon. Z jego poziomu pracownik zyskuje dostęp do najważniejszych informacji, danych kontaktowych, wzorów dokumentów, wniosków oraz może odbierać wiadomości – to wszystko ma na wyciągnięcie kciuka.

Aplikacja doskonale sprawdza się w przedsiębiorstwach, w których obowiązuje rozproszony model zatrudnienia, na przykład wysyłających pracowników w delegację. Dzięki temu narzędziu cyfrowemu pracownicy zachowują stały kontakt z firmą, a komunikacja z nimi jest niezakłócona, szybka i bardzo bezpieczna. 

Zapoznaj się ze wszystkimi funkcjonalnościami aplikacji Blue Colibri App i przetestuj ją w Twoim przedsiębiorstwie. Przy okazji sprawdź też pozostałe narzędzia skutecznej komunikacji od Blue Colibri, które opisaliśmy w osobnym artykule na naszym blogu. 

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!