Komunikacja wewnątrz firmy kuleje? Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje

Brak skutecznej komunikacji pomiędzy managerami a pracownikami można porównać do hamulca ręcznego, który uniemożliwia przedsiębiorstwu ruszenie do przodu. Jeśli dostrzegasz ten problem także w Twojej organizacji, ale do tej pory go bagatelizowałeś, to czas najwyższy, abyś dowiedział się, czym grozi nieefektywna komunikacja wewnątrz firmy.

Opóźnienia 

Błędy na poziomie komunikacji wewnątrz firmy praktycznie zawsze prowadzą do opóźnień. Wystarczy przecież, że jeden pracownik nie przekaże drugiemu informacji o ustalonym z klientem terminie. Opóźnienia mogą pojawić się również podczas zamawiania materiałów (brak skutecznej komunikacji pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za kontrolowanie magazynu) czy współpracy z podwykonawcami, którzy nie dostaną na czas niezbędnych dokumentów, wytycznych etc. 

Błędy na etapie realizowania zleceń 

Źle zrealizowane zlecenie zawsze stawia firmę w niekorzystnym świetle, nawet jeśli jest to sytuacja jednostkowa. Tymczasem przyczyna popełnionych błędów może być zupełnie prozaiczna i wynikać właśnie z nieskutecznej komunikacji wewnątrz firmy. Przykładowo: project manager otrzymał wytyczne od klienta i przekazał je wykonawcom projektu. W pewnym momencie klient jednak zażyczył sobie zmiany i ta informacja, z różnych powodów, nie trafiła do pracowników odpowiedzialnych za realizację. 

Spadek motywacji do pracy 

Brak feedbacku, niespójne komunikaty, ograniczony kontakt z przełożonymi – w prowadzonych badaniach coraz więcej pracowników narzeka właśnie na takie problemy, podkreślając przy tym, że odbijają się one na ich satysfakcji zawodowej oraz motywacji do pracy. Jest to zupełnie zrozumiałe. 

Jeśli pracownik otrzymuje sprzeczne ze sobą polecenia, to w pewnym momencie zacznie odczuwać frustrację, ponieważ takie błędy komunikacyjne nie pozwalają mu w pełni skupić się na zadaniu, zwiększają ryzyko pomyłek czy konieczności pracy w nadgodzinach. 

Konflikty w zespole 

Kulejąca komunikacja wewnątrz firmy prędzej czy później musi doprowadzić do różnego rodzaju konfliktów, które wynikają po prostu z nieporozumień. Ktoś o czymś nie powiedział, ktoś inny źle zrozumiał, ktoś zapomniał etc. Takie sytuacje wywołują niepotrzebne nerwy, czego konsekwencją są właśnie spięcia w zespole – a to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje pracodawca, zwłaszcza mający naprawdę dobrych pracowników. 

Pogorszenie wizerunku marki przedsiębiorstwa 

Każdy z omówionych wyżej problemów w różnym stopniu przekłada się na negatywne postrzeganie marki przedsiębiorstwa czy to przez klientów, czy przez samych pracowników. Paradoksalnie szczególnie kłopotliwy jest ten drugi scenariusz. W dobie bardzo dużych problemów z pozyskiwaniem nowych osób do pracy firma powinna priorytetowo traktować kwestię swojego wizerunku, jako pracodawcy. 

Jeśli w firmie panuje komunikacyjny chaos, przez co traci ona najlepszych pracowników (a ci później jeszcze wystawiają jej nienajlepszą opinię w Internecie czy w rozmowach z kolegami z branży),  na dłuższą metę musi się to odbić na skuteczności rekrutacji. 

Straty finansowe 

Mogą być spowodowane zarówno czynnikami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. W tym pierwszym przypadku nieefektywna komunikacja wpływa m.in. na marnotrawienie powierzonych pracownikom materiałów (np. kilkakrotny wyjazd samochodem służbowym po coś, co można było kupić za jednym razem). 

Jeśli natomiast chodzi o czynniki zewnętrzne, to straty finansowe najczęściej wynikają z pogorszenia rynkowej renomy firmy, przez co trudniej przychodzi jej pozyskiwanie nowych klientów – zła opinia (np. przez opóźnienia czy błędy w realizacji) jest naturalną konsekwencją nieskutecznej komunikacji. 

Nie potrzebujesz chyba dodatkowych argumentów, aby wreszcie zadbać o prawidłową komunikację wewnątrz firmy. Pomoże Ci w tym nasza aplikacja – Blue Colibri App, którą stworzyliśmy specjalnie z myślą o przedsiębiorstwach chcących usprawnić wymianę informacji i uniknąć opisanych w tym poradniku problemów. 

Już teraz poznaj wszystkie funkcjonalności aplikacji zarówno w wersji HR Admin, jak i Engagement. Skontaktuj się też z nami, aby wdrożyć to super proste i skuteczne rozwiązanie w Twojej firmie. 


Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!