Komunikator wewnątrz firmy. Dlaczego warto go mieć? Jaki wybrać?

W prywatnych zastosowaniach jest to jak najbardziej w porządku. Okazuje się jednak, że takie aplikacje są również masowo wykorzystywane przez firmy, a to już rodzi różnego rodzaju zagrożenia (nie wspominając o tym, że jest mało profesjonalne).  

Komunikator wewnątrz firmy jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, jednak jego wybór nie powinien być przypadkowy i nie należy tutaj zostawiać pracownikom wolnej ręki. Dlaczego? To wyjaśniamy już w naszym artykule. 

Do czego właściwie przydaje się komunikator wewnątrz firmy?

Przede wszystkim do szybkiego przekazywania komunikatów najbardziej zainteresowanym osobom. Komunikatory świetnie sprawdzają się do błyskawicznej wymiany informacji – szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości wykonania czy odebrania telefonu (np. będąc u klienta). 

Ponieważ praktycznie każdy ma dziś smartfon i korzysta lub przynajmniej potrafi korzystać z popularnych komunikatorów internetowych, to warto sięgnąć po takie rozwiązanie w celu usprawnienia komunikacji wewnątrz firmy. Zwłaszcza, jeśli dziś nie wygląda to najlepiej, w komunikacji pojawił się chaos, przez co powtarzają się błędy w wykonywaniu poleceń służbowych, opóźnienia oraz pogorszyła się atmosfera w zespole. 

Dla każdego pracodawcy czy managera jest zupełnie oczywiste, że bywają sytuacje, w których trzeba błyskawicznie przekazać konkretnemu pracownikowi czy zespołowi pracowników jakąś ważną wiadomość, na przykład dotyczącą zmiany sposobu realizacji zlecenia. Napisanie maila jest jakąś opcją, natomiast po pierwsze: nie daje pewności, że wszyscy otrzymają wiadomość w tym samym czasie, a po drugie: mail może po prostu zaginąć w natłoku innych wiadomości czy zostać przypadkowo usunięty. 

Komunikator wewnątrz firmy wypada również o wiele korzystniej w porównaniu z przekazywaniem informacji podczas rozmowy telefonicznej. Nie dość, że eliminuje barierę, jaką jest brak możliwości odebrania telefonu przez pracownika, to jeszcze daje pewność, że pracownik zrozumie komunikat i nie zapomni o nim zaraz po zakończeniu rozmowy. 

Komunikatory wewnętrzne szczególnie dobrze sprawdzają się w firmach, których pracownicy nie przebywają na co dzień w biurze, ale pracują w terenie – przykładem mogą być kierowcy zawodowi, handlowcy, doradcy, współpracujący specjaliści czy pracownicy fizyczni. 

Jest to również znakomita metoda komunikowania się z zespołami rozproszonymi, które wspólnie pracują nad jakimś projektem, ale ich członkowie nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu (popularny dziś model pracy zdalnej). 

Jeśli komunikator, to jaki?

Na pewno nie należy korzystać z prywatnych komunikatorów do celów służbowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestię bezpieczeństwa. Za pośrednictwem komunikatora udostępniane są często poufne dane, dlatego należy zadbać o to, aby dostęp do tego narzędzia miały wyłącznie osoby uprawnione. 

Poza tym komunikator wewnątrz firmy musi być funkcjonalnie dopasowany do charakterystyki danego biznesu, czyli m.in. umożliwiać nawiązanie konwersacji z każdą osobą zatrudnioną w przedsiębiorstwie i znajdującą się w bazie kontaktów. Jej wyszukanie musi być proste, szybkie i intuicyjne, co nie byłoby możliwe przy użyciu komercyjnego komunikatora np. Messengera czy WhatsAppa – zwłaszcza, że przecież nie każdy korzysta z takich narzędzi. 

Naszą propozycją jest Blue Colibri App, czyli aplikacja wyposażona w funkcję wewnętrznego komunikatora. 

Poznaj funkcjonalności Blue Colibri App 

Blue Colibri App to aplikacja dla pracowników, która jest kompleksowym narzędziem pozwalającym usprawnić komunikację wewnątrz firmy. Stworzyliśmy ją w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia HR, a także bazując na historiach przedsiębiorców, którzy mieli poważne problemy z utrzymaniem skutecznej komunikacji w organizacji. 

Aplikacja korporacyjna Blue Colibri App oferuje szereg przydatnych funkcjonalności. Jedną z nich jest właśnie wewnętrzy komunikator (chat), który pozwala m.in. tworzyć grupy dyskusyjne czy robocze i tym samym usprawnić komunikację w firmie. Aplikacja może również pełnić funkcję wirtualnej bazy dokumentów, danych kontaktowych, wniosków, można ją wykorzystać w formie bardzo wygodnej aplikacji urlopowej czy aplikacji BHP

Przeczytaj też inny artykuł na naszym blogu, w którym wyjaśniamy praktyczne zastosowanie Blue Colibri App jako aplikacji do poprawy komunikacji wewnątrz firmy

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!