Ostateczna lista kontrolna przed i po przyjęciu na pokład

Dzięki cyfrowym procesom przygotowawczym i onboardingowym procesy HR są szybsze, a okres integracji nowych pracowników przebiega bezstresowo. Dzięki odpowiednim procesom cyfrowego pre- i onboardingu możesz odciążyć specjalistów HR w Twojej firmie i sprawić, że nowo zatrudnione osoby pozostaną zaangażowane i nie zdecydują się opuścić firmy w ciągu kilku pierwszych dni lub w okresie próbnym. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę kontrolną, z której możesz skorzystać w interaktywny sposób, aby stworzyć idealny proces przygotowania i wprowadzenia do pracy!

Dlaczego ważne jest odpowiednie przygotowanie i wprowadzenie do pracy?

Ostatnie badanie dotyczące rotacji pracowników przeprowadzone przez firmę HR Evolution Kft. (aby dowiedzieć się więcej, koniecznie zapoznaj się z naszym webinarium na temat rozwoju e-learningu i procesów onboardingu) pokazało kilka interesujących danych na temat nowo zatrudnionych pracowników. Według badania, 21-24% nowych pracowników odchodzi z pracy w trakcie okresu próbnego, podczas gdy 25% nowych pracowników w ciągu pierwszych 5 dni spotyka się z negatywnymi doświadczeniami związanymi z traktowaniem przez pracodawcę, które skłaniają ich do odejścia. 

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z powyższego? Dobre pierwsze wrażenie jest ważne nie tylko dla specjalistów ds. HR podczas poszukiwania nowych kandydatów, ale jest ono równie ważne dla nowo zatrudnionych pracowników już od pierwszego dnia pracy. Jeśli chcesz zmniejszyć wskaźnik rotacji pracowników, skupienie się na okresie przed i po przyjęciu do pracy oraz stworzenie płynnego procesu cyfrowego będzie najlepszym narzędziem, dzięki któremu Twoja firma wyróżni się na tle innych miejsc pracy i od samego początku będzie angażować pracowników. 

Szkolenie wstępne i po przyjęciu do pracy to pierwsze doświadczenie nowego pracownika w firmie.

Aby ktoś nowy poczuł się w firmie jak w domu, trzeba wiedzieć, jak go powitać. Dlatego właśnie okres wprowadzenia nowego pracownika ma kluczowe znaczenie. Dzięki odpowiednim cyfrowym procesom przygotowawczym i onboardingowym można odciążyć pracowników działu kadr w firmie i sprawić, że nowo zatrudnione osoby pozostaną zaangażowane i nie zdecydują się opuścić firmy w ciągu kilku pierwszych dni lub w okresie integracji. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób każdy z tych procesów pomoże Ci być o krok przed konkurencją.

Preboarding: wyróżnij się z tłumu pracodawców

Większość ludzi chce wiedzieć więcej o swoim przyszłym pracodawcy i o tym, czego mogą się spodziewać, gdy rozpoczną pracę - a wiele osób jest szczególnie wdzięcznych za przekazanie takich informacji w ciągu tych kilku dni lub nawet tygodni między udaną rozmową kwalifikacyjną a pierwszym dniem pracy. Jeśli przyszły pracownik będzie miał dostęp do tych informacji przed rozpoczęciem pracy, nie będą one dla niego zaskoczeniem w pierwszym tygodniu lub miesiącu zatrudnienia - a tym samym zmniejszą stres.

Oczywiście, konieczność dotarcia do każdego nowo zatrudnionego pracownika jest bardzo czasochłonnym zadaniem, w którym - bez automatyzacji procesu - łatwo się pogubić w morzu szczegółów, dokumentów i dalszych działań. 

Z pomocą cyfrowego preboardingu możesz:

 • Sprawić, by nowi pracownicy przesyłali do systemu niezbędne dokumenty wstępne, bez konieczności proszenia o nie w wiadomościach e-mail (i narażania się na poważne przypadki zalewania skrzynki odbiorczej)
 • Łatwo monitorować postępy w procesie wstępnego przyjęcia nowego pracownika do pracy.
 • Wysłać prośbę o więcej informacji, szczegółów i opinii za pomocą kwestionariuszy i formularzy
 • Przekazać  informacje niezbędne do rozpoczęcia pracy w Twojej firmie - na przykład dokładną lokalizację i osobę kontaktową na miejscu, a nawet najlepsze miejsca na lunch w pobliżu.

Onboarding: oszczędność czasu i wysiłku w dziale kadr

Proces wprowadzania pracowników na rynek pracy to etap integracji pracowników, w którym nowi pracownicy są informowani o zasadach, procedurach i oczekiwaniach firmy. Dobry proces onboardingu powinien być pouczający i łatwy do zrozumienia dla nowoprzyjętej osoby.

Dzięki cyfrowemu (lub hybrydowemu) proces integracji można łatwo zautomatyzować i ustandaryzować. Oznacza to, że:

 • Wszystko jest namierzalne i łatwe do zidentyfikowania.
 • Upraszcza administrację i zmniejsza obciążenia działu kadr.
 • Zamiast organizować sesje szkoleniowe dla każdego nowego pracownika, materiały e-learningowe mogą być łatwo dostępne w dowolnym miejscu i czasie.
 • Ogólne informacje o firmie i zespole można łatwo udostępnić (a pracownicy mogą je w każdej chwili ponownie sprawdzić).

Pozytywne doświadczenia z okresu preboardingu i onboardingu sprawią, że nowy pracownik od razu poczuje się bardziej zaangażowany, doceniony i mniej zestresowany - co jest pierwszym krokiem do zwiększenia zaangażowania od samego początku i zmniejszenia rotacji pracowników.

Lista kontrolna: Jak stworzyć idealny cyfrowy proces przed- i powitalny?

Wiemy już, jak ważne są inteligentne procesy preboardingu i onboardingu oraz jakie korzyści możesz odnieść zarówno Ty, jak i Twój nowy pracownik. Ale jak upewnić się, że te procesy są dobrze wykonane i gotowe do uruchomienia? Jakie elementy powinny być zaangażowane i w jakiej kolejności? Co należy do preboardingu, a co powinno być etapem onboardingu?  Skąd możesz wiedzieć, że nie pominąłeś niczego ważnego?

Aby zaoszczędzić Ci burzy mózgów, z pomocą naszych specjalistów HR i doświadczeń klientów przeprowadziliśmy badania i przygotowaliśmy dla Ciebie ostateczną listę kontrolną najważniejszych elementów skutecznego procesu preboardingu i onboardingu. Zapomnij o próbach zebrania najważniejszych kroków od zera: postępując zgodnie z tą listą kontrolną, możesz w interaktywny sposób zbudować skuteczny i angażujący proces.

Dzięki tej liście kontrolnej zyskasz:

 • Ustaloną najbardziej efektywną kolejność niezbędnych etapów preboardingu i onboardingu
 • Listę wszystkich materiałów, które będziesz musiał przygotować (np. prezentacje, filmy)
 • Listę funkcji, które najbardziej pomogą Tobie i Twoim nowym pracownikom
 • Pomysł na to, co sprawi, że nowi pracownicy poczują się bardziej docenieni i zaangażowani.

Jedyne, co musisz zrobić, to pobrać listę kontrolną, przejść przez wyszczególnione zadania, określić, od czego należy zacząć, i w prosty sposób śledzić proces rozwoju pre- i onboardingu, zaznaczając odpowiednie pola.

W celu zapewnienia idealnej cyfryzacji procesu, lista kontrolna została opracowana z myślą o istniejącej już platformie cyfrowej, którą można dostosowywać i wyszukiwać, która jest przyjazna dla użytkownika i ma wiele funkcji - w przypadku gdy Twoja firma nie posiada czegoś takiego (lub rozważasz modernizację intranetu), gorąco polecamy zapoznanie się z rozwiązaniami Blue Colibri App.

Kliknij tutaj, aby pobrać listę kontrolną i rozpocząć tworzenie idealnego cyfrowego procesu preboardingu i onboardingu!