Lokalny intranet, czyli jedno narzędzie do zarządzania wszystkimi sprawami firmy

Ta wielowymiarowość pracy wymusza stosowanie narzędzi usprawniających komunikację wewnętrzną. Jednym z nich jest lokalny intranet. Dowiedz się, jak wykorzystać go w Twojej firmie dla skutecznego zarządzania zespołem i delegowania zadań.

Czym jest lokalny intranet?

Intranet to sieć wewnętrzna dostępna z poziomu przeglądarki internetowej. Stanowi system informatyczny grupujący wszystkie najważniejsze sfery działalności dowolnej organizacji. Dzięki intranetowi możemy zarządzać nimi z dowolnego miejsca na świecie, w którym mamy dostęp do Internetu, w tym udostępniać pliki, regulaminy, różnego rodzaju dokumenty, uzupełniać informacje w kalendarzu czy przydzielać zadania.

Specyfiką intranetu jest to, że dostęp do sieci mają wyłącznie uprawnione osoby. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo danych firmowych. Pliki udostępniane w intranecie są o wiele lepiej chronione niż te, które standardowo wysyłamy sobie mailem.

Intranet wewnętrzny stanowi zatem bardzo ważne, skuteczne i wygodne w codziennym użytkowaniu narzędzie komunikacji między wszystkimi zainteresowanymi osobami, czyli pracownikami firmy, managementem, właścicielem czy kontrahentami zewnętrznymi, którym przekazaliśmy dostęp do sieci.

Przydatne funkcje lokalnego intranetu

Intranet śmiało może pełnić funkcję jedynego, a przynajmniej głównego kanału komunikacji wewnątrz firmy. Jest to narzędzie, którego funkcjonalność można ściśle dopasować do potrzeb konkretnej organizacji.

Najpopularniejsze rozwiązania oferowane w ramach intranetu lokalnego to m.in.:

  • udostępnianie dokumentów firmowych,
  • przydzielanie zadań i kontrolowanie ich realizacji,
  • prowadzenie listy osób pracujących w firmie, wraz z łatwym dostępem do danych kontaktowych,
  • umawianie spotkań,
  • prowadzenie kalendarza,
  • udostępnianie ważnych wiadomości, które nie mogą wyciec poza organizację,
  • tworzenie grup dyskusyjnych, roboczych, złożonych z osób pracujących nad tym samym projektem,
  • zbieranie feedbacku od pracowników, co pozwala analizować poziom ich satysfakcji z pracy oraz reagować na ewentualne problemy w tym obszarze,
  • udostępnianie materiałów szkoleniowych, edukacyjnych,
  • zabezpieczanie dokumentów, które mogą krążyć wyłącznie w obiegu wewnętrznym.

Intranet odciąża pracowników przytłoczonych wieloma zadaniami

Wdrożenie intranetu lokalnego jest najlepszym rozwiązaniem dla firm, w których pracownikom przydziela się wiele zadań jednocześnie. Narzędzie to pozwala precyzyjnie kierować polecenia do konkretnych osób, bez pośredników, a przy tym na bieżąco otrzymywać raporty o stanie ich realizacji.

Dodatkowo intranet praktycznie eliminuje ryzyko gubienia dokumentów oraz daje dostęp do nich każdemu, kto loguje się do sieci wewnętrznej. Nie dochodzi więc do sytuacji, gdy np. dział księgowości jest bez przerwy angażowany w wysyłanie wniosków czy innej dokumentacji pracownikom.

Więcej o tym, jakie korzyści przynosi organizacji własny intranet możesz przeczytać w osobnym artykule na naszym blogu.

Jak wdrożyć lokalny intranet w organizacji?

Najlepiej jest skorzystać z gotowego narzędzia stworzonego stricte z myślą o potrzebach firm, które można wdrożyć w organizacji praktycznie od ręki, unikając żmudnego etapu integracji z systemem informatycznym. Mamy takie rozwiązanie dla Ciebie.

Intranet Blue Colibri to kompleksowe narzędzie dla firm i organizacji, oferujące dostęp do najważniejszych funkcjonalności przydatnych w codziennym zarządzaniu zespołem oraz usprawniających komunikację wewnętrzną i obieg dokumentów. Przetestuj to narzędzie, z którego korzystają już setki firm.

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!