Bár a köznyelvben a depresszió szót tágasan értelmezik és gyakran az átmeneti szomorúság, elkeseredettség vagy szorongás szinonimájaként használják, pszichiátriai definíciója ettől jelentősen eltér. A Mentális Zavarok Diagnosztikai és Statisztikai Kézikönyve (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM) az alábbi kritériumokat szabja meg a depresszív epizód diagnosztizálásához:
A depresszív epizód kizárólag akkor állapítható meg, ha a tünetek:
Fontos, hogy diagnózist kizárólag szakképzett pszichiáter állíthat fel. Így a fent ismertetett tűnetek csupán tájékoztatási célt szolgálnak.
A visszatérő és súlyos depresszió ellen gyógyszeres és terápiás kezelést alkalmaznak. A gyógyszeres kezelés során antidepresszánsokat, vagyis az agyi ingerületátvivő anyagokat befolyásoló gyógyszereket használnak. Ezek készítmények elsősorban a szerotonin, noradrenalin neurotranszmitter működését befolyásolják.
A depresszió ellen vívott küzdelem fontos és megkerülhetetlen részét jelentik a modern gyógyszerek. Azonban, sokszor pszichoterápia társul a gyógyszeres kezeléshez mellé. A pszichoterápia lényege, hogy egy szakképzett terapeuta tudományosan megalapozott terápiás módszerekkel segíti a kliens állapotjavulását.
A fentebb bemutatott depresszió ellen alkalmazható módszerek nem helyettesítik, hanem kiegészítik a gyógyszeres és terápiás kezelést. Kiemelten fontos, hogy kezelőorvosoddal konzultálj bármilyen jelentős életviteli változásról, amely befolyásolhatja a kezelés hatékonyságát!
Úgy érzed, az átmeneti lehangoltságnál súlyosabb hangulat zavarral küzdesz? A fent bemutatott depresszió tüneteiből több jól leírja állapotod? A depresszió ellen úgy veheted fel a harcot a leghatékonyabban, ha szakorvosi segítséget kérsz! Ehhez az alábbi lépéseket kell követned:
Sport depresszió ellen? Egy 2018-ban megjelent kutatás 17186 tinédzser bevonásával vizsgálta a fizikai aktivitás és a depresszió tüneteinek előfordulása között fennálló kapcsolatot. A kutatás eredménye szerint, azok a személyek, akik rendszeresen végeznek csoportos vagy magányos sporttevékenységet, sokkal kisebb mértékben mutatják a depresszió tüneteit. A kutatók szerint a társas érintkezés mellett, a fizikai aktivitás is szerepet játszhat a depresszió kockázatának csökkentésében. Kövesd az alábbi tippeket ahhoz, hogy a testmozgással segítsd mentálhigiénés állapotjavulásod:
A tudományos közösségben rég konszenzus született afelől, hogy a helytelen táplálkozási szokások növelhetik a depresszió kockázatát. Egy 2019-ben publikált kutatás az étkezés és depressziós tünetek közötti kapcsolatot vizsgálta. A kutatásban 101 depressziós tünetekkel küzdő fiatalt két csoportra osztottak:
Az önjelentéses eredmények alapján azok a fiatalok, akik egészségesen táplálkoznak, 3 hét elteltével szignifikánsan kevesebb depressziós tünetet tapasztaltak. Így a kutatók megállapítása szerint a feldolgozatlan élelmiszerekben, zöldségekben, gyümölcsökben gazdag étrend segíthet a depresszió elleni küzdelemben.
Egy, az Australian & New Zealand Journal of Psychiatry folyóiratban megjelent kutatás szerint, az egészséges szociális kapcsolatok segíthetnek a mentális problémák megelőzésében. A korlátozások miatt jelentősen csökkent a szociális érintkezések lehetősége. Ahhoz, hogy otthoni munkavégzés mellett is szoros kapcsolatot tudj tartani munkatársaiddal, nagy segítséget jelenthetnek a digitális megoldások. A Blue Colibri App egyszerű, gyors és azonnali kommunikációs lehetőséget teremt a szervezet egészében. A munkavállalók akár a saját eszközeiken is tudnak kommunikálni. Hatékony megoldást jelent a vállalati e-mail címmel és/vagy számítógéppel nem rendelkező kollégák elérésére. Az alkalmazás kezelői felülete felhasználóbarát, használata könnyen elsajátítható. A statisztikáknak köszönhetően a belső kommunikáció hatékonysága visszamérhető, a részletes analízisek és riportok alapján a munkavállalói élmény és a belső kommunikációs stratégia fejleszthető.
Bár informális beszélgetések során könnyen használjuk a depressziós jelzőt, valójában a kifejezés egy súlyos és magas kockázatú állapotot jelöl. Magyarországon a depressziósok aránya a felnőtt lakosságban 10,5%, ez a legmagasabb érték az Európai Unióban. Ha a depresszió tüneteit tapasztalod, fontos, hogy mielőbb fordulj szakemberhez. A gyógyszeres és terápiás kezelés mellett, a gyakori testmozgás, az egészséges táplálkozás és a társas kapcsolatok megőrzése segíthet a depresszió elleni harcban.