A munkahelyi stressz rengeteg munkavállalót érintő probléma. Az Egyesült Királyság Egészségügyi és Biztonsági Hivatalának (Health and Safety Executive, HSE) 2021-es felmérésében 100000 dolgozó mentálhigiénés állapotát vizsgálták. A kutatás eredménye szerint 2020-ban és 2021-ben a betegség miatti munkaképtelenségért 50%-ban a munkahelyi stressz, depresszió és szorongás felelős. Ez nem csupán a munkavállalók, de a vállalatok számára is jelentős financiális hátrányt jelent. Cikkünkben 4 hatásos és azonnal alkalmazható tippet adunk a stressz kezeléséhez!
A stressz elsőként a fizikában jelent meg, mint tudományos fogalom. Eredeti jelentése a tárgyakra mért külső erőhatást jelölte. Ezt követően a 20. században az orvostudomány is elkezdte használni a fogalmat megváltozott jelentés tartalommal. Orvosi kontextusban a stressz az emberi testet ért külső körülmény. Ilyen lehet a testbe csapódó tárgy vagy erős ütés. Végül pedig a lélektanban is elkezdték használni a stressz fogalmát. Dr. Ember Alex a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, Munkajogi és Szociális Jogi Tanszékének kutatója tanulmányában az alábbi módon definiálja a stresszt:
“(...) stressz a szervezet különféle ingerekre (stresszorokra) adott, azonos módon és meghatározott sorrendiségben megnyilvánuló válaszreakciója. Megterhelés (stress) alatt értünk így minden olyan ráhatást, amely az ember fiziológiai és/vagy pszichológiai alkalmazkodási mechanizmusait befolyásolja. Ez a válaszreakció azonban sok esetben sikertelennek és alkalmatlannak bizonyul a probléma megoldása terén.”
A stressz kapcsán fontos megemlíteni az eustressz és distressz fogalmát. Mi pontosan a különbség? Mutatjuk!
A munkahelyi stressz tünetei hasonlóak a krónikus kimerültség és menedzserbetegség tüneteihez. A súlyos és tartós munkahelyi stressz akár depresszióhoz is vezethet. Így fontos, hogy a jeleket hamar észleld. A munkahelyi stressz tünetei az alábbiak lehetnek:
Az alábbiakban 4 tippet adunk a munkahelyi stressz redukálásához. Kövesd a hasznos tippeket és óvd meg magad a kellemetlen következményektől!
pexels.com
A munkahelyi stressz káros hatásának elkerüléséhez szükséges, de nem elégséges a személyes törekvés. A dolgozói mentális jólét kialakításában fontos szerepe van a munkaadónak is. Ezért a modern, progresszív szemléletű vállalatok EHS (environmental, health és safety, vagyis környezetvédelem, munkabiztonság és tűzvédelem) stratégiájukban kitérnek a stresszmenedzsmentre. Gyakori megoldást jelentenek az alábbi módszerek:
A stresszorok között gyakran szerepel a pontatlanul meghatározott munkakör és a vezetői visszajelzés hiánya. Teljesítményértékelési rendszer nélkül, vezetői visszajelzés hiányában a dolgozók gyakran későn szembesülnek a munkavégzésben jelentkező hibával. Az alábbi tippek segíthetnek a dolgozók által megélt munkahelyi stressz csökkentésében:
A szervezeti stresszmenedzsment törekvések mellett a dolgozók is sokat tehetnek mentális egészségük megőrzése érdekében. Olyan életviteli változtatásokkal, mint az egészséges táplálkozás, gyakori testmozgás és a megfelelő alvási rutin kialakítása, fokozhatják stressztűrő képességük. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül összegyűjtünk pár hasznos tippet, ami segíthet a munkahelyi stressz kezelésében:
Ha úgy érzed, a fenti tippek nem segítenek a munkahelyi stressz kezelésében, keress fel szakembert. A krónikus stressz komoly egészségügyi problémákat okozhat. Megoldása szakember bevonása nélkül, sokszor nem lehetséges.
Igen, mérhető a munkahelyi stressz kérdőív segítségével. A pontos eredmény elérése érdekében, fontos, hogy a mérést képzett szakember végezze. A kérdőíves megkérdezésen túl, mély és fókuszcsoportos interjúk is segíthetnek a munkahelyi stressz kezelésében. Számos munkahelyi stressz kérdőív minta található az interneten, ezek használatát azonban érdemes megfontolni, hiszen megfelelő kérdőív szerkesztés mellett is problémás lehet az adatok helyes interpretálása mentálhigiénés szakember nélkül.
A munkahelyi stressz fogalma: tartós feszültség és kellemetlen érzés, amelyet olyankor élünk meg, amikor a munkavégzéshez kapcsolódó kihívásokat nem tudjuk teljesíteni. Ilyen kihívás lehet egy személyes konfliktus kezelése, egy új projekt, problémás ügyfél vagy nem megfelelő menedzsment tevékenység.
A munkahelyi stressz feloldásának módjai szervezeti kultúránként és egyénenként változnak. Munkahelyi stressz ellen az fent bemutatott módszereket érdemes alkalmazni a legtöbb személynek. A leghatásosabb módszerek:
A munkahelyi stressz gyakori forrása a nem megfelelő kommunikáció. Szerencsére a szervezeti kommunikáció javítását sok digitális megoldás elősegítheti. Erre nyújt kiváló megoldást a Blue Colibri App. Egyszerű, gyors és azonnali kommunikációs lehetőséget teremt a szervezet egészében. A munkavállalók akár a saját eszközeiken is tudnak kommunikálni. Hatékony megoldást jelent a vállalati e-mail címmel és/vagy számítógéppel nem rendelkező kollégák elérésére. A Blue Colibri App sokkal több egy egyszerű belső kommunikációs felületnél. Lehetőséget teremt a vállalati hírek megosztására, kiemelt értesítők kiküldésére, céges események szervezésére, dokumentum adatbázis és képgaléria létrehozására, valamint tesztek és kérdőívek kitöltésére.