Mielőtt a munkáltatói márkát bemutatnánk, fontos a márka fogalmát (angolul brand) ismertetni. Ahogy egyéb marketing definíciók kapcsán, így a márka esetén sem beszélhetünk konszenzuálisan elfogadott meghatározásról. Az Amerikai Marketing Szövetség (angolul American Marketing Association, AMA) az alábbi márka definíciót használja.
“A márka egy név, vagy kifejezés, jel, szimbólum, dizájn, vagy ezek kombinációja. Célja, hogy az adott eladó termékeit vagy szolgáltatásait beazonosítsa és megkülönböztesse a versenytársakétól.”
A marketing értelemben használt eltérő márka definíciókban az alábbiak közösek:
De hogy kapcsolódik ez a marketing koncepció az emberi erőforrás menedzsmenthez? A munkáltatói márkaépítés fogalmát elsőként Simon Barrow és Tim Ambler brit szerzőpáros használata 1996-ban. Az eredeti fogalom idővel kibővült és többlet jelentést nyert. A munkáltatói márkaépítés fogalma Dr. Székely Kinga Katalin 2019-es tanulmánya szerint:
“A munkáltatói márka tehát úgy értelmezhető, hogy azon gondolatok, felfogások, érzelmek, attitűdök összessége, ami kialakul a munkatársak és a munkavállalók fejében az illető szervezettel kapcsolatban. Segít a megkülönböztetésben, többletértéket jelent és vonzza az értékes munkaerőt. A szervezetek egyik legnagyobb vagyona a humántőke, azaz a munkatársak, éppen ezért a legtöbben arra törekednek, hogy a legtehetségesebb, legkompetensebb személyeket tudják elérni és bevonzani. Ez akkor történhet meg, ha sikerül egy olyan erős szervezeti identitást kiépíteni, ami egyrészt megkülönböztet a konkurenciától, másrészt közvetíti a szervezet értékeit, kultúráját, szemléletét.”
A fentiek alapján összegezhető, hogy a munkáltatói márkaépítés olyan tudatos vállalati tevékenység, amely célja a szervezeti imázs kedvező befolyásolása a jelenleg és jövőbéli dolgozók számára. De vajon van gazdasági haszna az employer branding tevékenységnek?
A rövid válasz az előző paragrafus végén feltett kérdésre: igen. Az employer branding jelentős gazdasági előnyökkel járhat. A munkáltatói márkaépítés jelentősége az alábbi pontokban összegezhető.
Most, hogy az employer branding előnyeit bemutattuk, érdemes szót ejteni a munkáltatói márkaépítés eszközeiről. A munkáltatói márkaépítés két fő területe a belső és külső hírnévépítés. Az alkalmazott eszközöket e két kategória szerint mutatjuk be.
A belső hírnévépítés lényege, hogy a munkaállományban kialakult vállalati imázs javuljon a szervezeti célok elérése érdekében. Tehát, a szervezetnél dolgozó emberek felé irányuló tudatos és célzott marketing kommunikáció. A marketing szakirodalomban gyakran belső marketingnek (angolul internal marketing) nevezik ezt a szervezeti tevékenységet. Mielőtt a belső hírnévépítéshez használt munkáltatói márkaépítés eszközeit ismertetnénk, fontos a sikeres employer branding feltételeit megemlíteni.
Az alábbi eszközök alkalmazása mellett, elengedhetetlen, hogy a vállalat számára vonzó legyen a szervezet értékajánlata. Héder-Rima Mária és Dajnoki Krisztina 2020-as tanulmányukban az alábbi következtetésre jutottak:
“Megállapítottuk, hogy a megfelelően kialakított szervezeti kultúra képes a munkáltatói márka megalapozására, azonban annak sikeressége leginkább azon múlik, hogy a célcsoport számára vonzó-e az, amit az adott szervezet képvisel.”
A belső hírnév építéshez használt munkáltatói márkaépítés eszközei:
A külső hírnévépítés a jövőbéli potenciális munkavállalók felé irányuló, tudatosan megtervezett marketing kommunikáció. Célja a vállalati imázsról alkotott kép pozitív befolyásolása a célközönségben.
A külső hírnévépítéshez használt munkáltatói márkaépítés eszközei:
Az employer branding eszközök két fő csoportra bonthatóak:
Az Employer Branding Award-ot (magyarul Példaértékű Munkáltatói Márkaépítés Díja) évente ítéli oda a Magyar Public Relations Szövetség (MPRSZ). Olyan cégek kaphatják meg a díjat, akik fokozott figyelmet fordítanak a munkáltatói márkaépítésre.
Az employer branding stratégia lényege a munkáltatói márkaépítés tudatos közép- és hosszútávú megtervezése. Általában HR és marketing szakemberek kollaborációja szükséges a stratégia kialakításához.
Igen, több gazdasági egyetemi szak részét képezi az employer branding képzés. Illetve számos online employer branding képzés érhető el.
Az employer branding magyarul munkáltatói márkaépítést jelent.
A fent felsorolt belső és külső hírnévépítési módszerek többször digitális jelenlétet igényelnek. Számos alkalmazás használható a vállalati kommunikáció digitalizálásra. A Blue Colibri App egyszerű, gyors és azonnali kommunikációs lehetőséget teremt a szervezet egészében. A munkavállalók akár a saját eszközeiken is tudnak kommunikálni. Hatékony megoldást jelent a vállalati e-mail címmel és/vagy számítógéppel nem rendelkező kollégák elérésére. Nemcsak egy belső kommunikációs platformot adunk, hanem a szervezet igényeire és arculatára szabott egyedi felületet. Az alkalmazás teljeskörűen testreszabható az ikontól kezdve, a vizuális elemeken keresztül, a felület elnevezéséig. Az alkalmazás segíthet a hatékony munkáltatói márkaépítésben.