Oto jak uzyskać wydajny cyfrowy onboarding!

Aktualność i znaczenie tematu ilustruje fakt, że wydarzeniem zainteresowała się rekordowa liczba uczestników, blisko 200 specjalistów HR i korporacji. Jeśli przegapiłeś to lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak stworzyć cyfrowy proces onboardingu, przeczytaj nasz raport!

Nie ma drugiej możliwości na pierwsze wrażenie!

O tym odwiecznym powiedzeniu warto pamiętać nie tylko na pierwszych randkach. Firmy zazwyczaj wydają duże pieniądze na employer branding w początkowych fazach selekcji, a następnie, po wejściu, uwaga poświęcana nowemu pracownikowi jest drastycznie zmniejszona. Nie można jednak wystarczająco podkreślić, że proces rekrutacji nie kończy się na rozpoczęciu pracy nowego kolegi.

Właściwy proces wejścia i doświadczenie kandydata są ważne nie tylko dla znalezienia kandydatów, nowe podejście może sprawić, że firma będzie konkurencyjna w dłuższej perspektywie, włączając ją w całą relację z pracownikiem. Dobrze zaprojektowany i wydajny proces wdrażania pomaga nowym pracownikom szybciej integrować się i pośrednio wpływa na ich zaangażowanie i wydajność.

Krajowe firmy są w tyle

Zakrojone na szeroką skalę badania przeprowadzone przez profession.hu wykazały, że proces integracji nowych pracowników wciąż nie znajduje się w centrum uwagi w krajowej sferze korporacyjnej. Chociaż według badania co druga firma ma ustalony proces onboardingu, dla większości z nich oznacza to tylko "podstawowy pakiet": prezentację, administrację, pracę, edukację i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, czyli wszystko, co jest absolutnie niezbędne do jak najszybszego rozpoczęcia pracy. W połowie tych przypadków nie poświęcają już czasu na przedstawianie historii firmy i różnych działów. Jeszcze bardziej szokujące jest to, że chociaż nasz świat coraz bardziej zmierza w kierunku cyfryzacji,

93 procent węgierskich firm nie korzysta z żadnego oprogramowania ani programów wspierających proces onboardingu.

Jednak wydajny i dobrze zorganizowany proces wejścia zwiększa zaangażowanie pracowników o 82%, a produktywność nowych pracowników o 70%.

TOP wyzwania

Nie jest to łatwe dla tych, którzy są odpowiedzialni za wdrażanie i szkolenie w firmie, ponieważ epidemia COVID-19 i jej konsekwencje również nie uniknęły tego obszaru. Edukacja w klasie została całkowicie przerwana, a przynajmniej może być prowadzona na ściśle określonych zasadach. Aby ograniczyć kontakt osobisty, dzień orientacyjny na dużą skalę i wycieczka po biurze nie są już opcją. Ponadto musimy zapomnieć o poprzedniej administracji papierowej. Wraz z nagłą zmianą okoliczności strefa HR uległa ogromnemu obciążeniu administracyjnemu, a procesy szkoleniowe i wstępne stały się coraz trudniejsze do śledzenia.

Cyfryzacja od dawna jest na scenie w dziedzinie rozwoju organizacyjnego, ale prawdziwy impuls przyniosły wspomniane zmiany. Na podstawie wywiadów jakościowych z 15 liderami korporacyjnymi i specjalistami HR zespół Blue Colibri zidentyfikował główne wyzwania w tym obszarze:

  • digitalizacja materiałów
  • śledzenie procesów
  • brak informacji zwrotnej
  • pomiar wydajności

Kluczowe czynniki w efektywnym procesie onboardingu

Podobnie jak w wielu innych obszarach organizacyjnych, systemy onboardingowe i szkoleniowe nie mogą być budowane bez odpowiedniej strategii i struktury, o których należy pamiętać nie tylko od pierwszego dnia, ale przed rozpoczęciem pracy.

#1 Preboarding

Przed rozpoczęciem pracy ważne jest, aby podkreślić, jak bardzo firma i zespół nie mogą się doczekać dołączenia nowego pracownika. Warto przedstawić bezpośrednich kolegów nowego uczestnika w formie wideo, aby pierwszego dnia nie stanął twarzą w twarz z zupełnie nieznanymi mu osobami. Oprócz wzajemnego poznania się, ważne jest, aby kandydat był świadomy praktycznych informacji, takich jak agenda, dress code i możliwości dojazdu do biura.

#2 Onboarding

Pierwszego dnia pracy rozpoczyna się prawdziwy onboarding. Ważne jest, aby kolega wiedział, do kogo może się zwrócić, od kogo może poprosić o pomoc w procesie, a także aby był świadomy konkretnych oczekiwań wobec niego. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby przedstawić cele i procesy, które dotyczą pracownika. Szkolenia na nowe stanowisko i różne szkolenia korporacyjne są również niezbędne, aby nowy uczestnik miał bardziej kompleksowy i przejrzysty obraz środowiska korporacyjnego, którego stał się członkiem.

#3 Kontynuacja

Ile jest wart taki proces, jeśli nie otrzymamy później żadnej informacji zwrotnej?! Dwukierunkowa, ciągła informacja zwrotna pomaga pracownikowi zobaczyć własny proces i uzyskać informacje zwrotne na temat jego wydajności, a firma otrzymuje również informacje zwrotne na temat postępów każdego pracownika w procesie integracji.

Od nich warto się uczyć

Jeśli jesteśmy zagubieni w kształtowaniu właściwego procesu, nie musimy rozpaczać, ponieważ zawsze można spojrzeć na pewne dobrze ugruntowane praktyki od "starszych". Jednym z nich jest interfejs preboardingowy KPMG w Belgii, dzięki któremu nowi uczestnicy mogą poznać najważniejsze materiały, polityki, procesy, a nawet wziąć udział w 360-stopniowej wycieczce po biurze. Za jego pośrednictwem dzielą się treściami i prezentują kulturę korporacyjną KPMG w postaci filmów i obrazów.

W Deloitte nowi pracownicy razem tworzą grupy, aby tworzyć zespoły i uczyć się najważniejszych umiejętności korporacyjnych online. Ponieważ muszą odpowiadać na pytania pojedynczo a czasem w grupach, uczą się wiedzy materialnej i jednocześnie współpracy. Ponadto mogą wziąć udział w wirtualnej wycieczce po biurze która przypomina grę wideo, gdzie mogą zwiedzić biuro i porozmawiać z ludźmi, którzy tam pracują.

Cisco wykorzystuje e-learning w szkoleniach dla pracowników marketingu i sprzedaży. W trakcie zabawnej nauki "gracze" mogą osiągać różne poziomy, które są certyfikowane do ukończenia, i otrzymują odznaki za ukończenie określonych wyzwań.

Efektywne narzędzie do cyfrowego onboardingu i procesów e-learningowych

Nasz najnowszy program, Blue Colibri App ACADEMY, to nowoczesny wieloplatformowy interfejs, który pozwala łatwo tworzyć zautomatyzowane procesy i przesyłać treści korporacyjne do określonych grup pracowników, a nawet do firmy jako całości. Interfejs jest niezawodnym rozwiązaniem dla wyzwań związanych z pre- i onboardingiem, a także treningami i szkoleniami online.

Możesz udostępniać treści w różnych interaktywnych formatach (filmy, obrazy, infografiki, pliki PDF, prezentacje, dokumenty tekstowe) w interfejsie. Zdobycie wiedzy można ocenić za pomocą testów i kwestionariuszy na końcu każdej lekcji lub całego modułu szkoleniowego, o którym zarówno pracownicy, jak i menedżerowie otrzymują szczegółowe raporty.

Możesz zarządzać całym onboardingiem i e-learningiem w łatwym w użyciu i przejrzystym interfejsie zarządzania, w którym możesz łatwo montować i przesyłać swoje procesy z różnymi treściami, ustalać terminy, wysyłać powiadomienia i przeglądać dostępne statystyki.

Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!