Na prvý dojem nie je žiadna druhá šanca.
Toto večné príslovie sa oplatí mať na pamäti nielen na prvom rande. Spoločnosti obvykle v počiatočných fázach výberu míňajú veľa peňazí za zamestnávateľov a potom, čo nastúpia, drasticky obmedzia zameranie na nového zamestnanca. Nedá sa však dostatočne zdôrazniť, že náborový proces nekončí získaním zamestnania.
Správny vstupný proces a skúsenosť kandidáta nie sú dôležité iba pre hľadanie kandidátov, nový prístup môže spoločnosť urobiť dlhodobo konkurencieschopnú tým, že ho začlení do celého zamestnaneckého vzťahu. Dobre navrhnutý a účinný proces onboardingu pomáha novým účastníkom rýchlejšie sa integrovať a tiež nepriamo ovplyvňuje ich nasadenie a efektivitu.
Rozsiahly výskum, ktorý vykonala profession.hu, odhalil, že proces integrácie nových účastníkov stále nie je v centre pozornosti maďarského podnikového sektora. Hoci podľa prieskumu má každá druhá firma zavedený onboardingový proces, pre väčšinu z nich to znamená iba „základný balíček“: prezentácia, administratíva, práca, požiarne školenie a ďalšie školenia, takže všetko, čo je nevyhnutné, aby mohli začať pracovať čo najskôr, ako je to možné.
V polovici týchto prípadov navyše nie je venovaný viac času predstaveniu histórie spoločnosti a jednotlivých oddelení. O to viac šokujúce je, že hoci náš svet stále viac smeruje k digitalizácii,
93 percent maďarských spoločností nepoužíva žiadny softvér ani programy, ktoré by proces onboardingu podporovali.
Efektívny a dobre štruktúrovaný vstupný proces však zvyšuje zapojenie zamestnancov o 82 % a produktivitu novo vstupujúcich o 70 %.
Pre osoby zodpovedné za prijímanie a školenie v rámci spoločnosti to nie je ľahká úloha, pretože epidémia COVID19 a jej následky sa nevyhli ani tejto oblasti. Triedna výučba bola úplne zrušená, alebo aspoň môže byť realizovaná podľa prísnych pravidiel. Na obmedzenie osobných kontaktov dnes veľký orientačný deň a prehliadka kancelárie neprichádza do úvahy. Okrem nich musíme zabudnúť aj na predchádzajúcu papierovú administratívu. S náhlou zmenou okolností vznikla obrovská administratívna záťaž pre personalistov a školenia a prijímacie procesy boli stále ťažšie sledovať.
Digitalizácia je na scéne v oblasti organizačného rozvoja už dlho, ale skutočný impulz priniesli už spomínané zmeny. Na základe kvalitatívnych rozhovorov s 15 firemnými manažérmi a HR profesionálmi identifikoval tím Blue Colibri App kľúčové výzvy v tejto oblasti:
Rovnako ako mnoho iných organizačných oblastí sa ani budovanie systému onboardingu a školenia nezaobíde bez správnej stratégie a štruktúry, ktorú je dobré mať na pamäti nielen od prvého dňa, ale ešte pred začatím práce.
Pred prijatím je dôležité zdôrazniť, ako veľmi sa spoločnosť a tím tešia na príchod nového zamestnanca. Oplatí sa predstaviť bezprostredných kolegov nového účastníka formou videa, aby ste sa prvý deň nestretli s úplne neznámymi tvárami. Okrem zoznámenia je kľúčové, aby uchádzač dostal aj praktické informácie ako je agenda, dress code a obhliadka kancelárie.
Skutočný onboarding začína prvým dňom zamestnania. Je nevyhnutné, aby kolega vedel, na koho sa obrátiť, koho v procese požiadať o pomoc a tiež aké sú od neho konkrétne očakávania. K tomu je dôležité predstaviť ciele a procesy, ktoré sa na zamestnancov vzťahujú. Školenia na novú pozíciu a rôzne firemné školenia sú tiež nevyhnutné na to, aby novo nastupujúci mal ucelenejší a transparentnejší pohľad na firemné prostredie, ktorého sa stal členom.
Na čo je ten proces dobrý, keď potom nedostaneme žiadnu spätnú väzbu?! Obojsmerná, nepretržitá spätná väzba pomáha zamestnancovi vidieť svoj vlastný proces a získať spätnú väzbu o jeho výkone a spoločnosť tiež získava spätnú väzbu o tom, ako každý zamestnanec postupuje v procese integrácie.
Ak sme stratení v navrhovaní správneho procesu, nemusíme zúfať, pretože vždy je možné skryť niektoré osvedčené postupy pred „veľkými“. Jedným z nich je preboardingové rozhranie belgickej KPMG, prostredníctvom ktorého sa noví účastníci môžu dozvedieť o najdôležitejších materiáloch, predpisoch, procesoch a dokonca sa zúčastniť 360-stupňovej prehliadky kancelárie. Prostredníctvom toho tiež zdieľajú rozmanitý obsah a prezentujú firemnú kultúru KPMG vo forme videí a obrázkov.
V spoločnosti Deloitte noví zamestnanci spolupracujú na vytváraní kľúčových firemných znalostí online. Vzhľadom na to, že musia odpovedať na otázky samostatne a niekedy aj v skupinách, súčasne získavajú predmetové znalosti a učia sa spolupracovať. Okrem toho sa môžu zúčastniť virtuálnej prehliadky kancelárie, kde si môžu prezrieť kanceláriu v prostredí podobnom videohre a porozprávať sa s tými, ktorí tam pracujú.
Cisco používa e-learningové rozhranie na školenia v oblasti marketingu a predaja. Počas učenia ľudí môžu „hráči“ dosiahnuť rôzne úrovne, ktoré sú tiež certifikované, a za splnenia určitých výziev dostanú odznak.
Náš najnovší vývojový stupeň, Blue Colibri App ACADEMY, je moderné multiplatformné rozhranie, ktoré vám umožňuje jednoducho budovať automatizované procesy a nahrávať podnikový obsah konkrétnym skupinám zamestnancov alebo dokonca spoločnosti ako celku. Rozhranie je spoľahlivým riešením výziev súvisiacich s prípravou a nástupom, ako aj online školenia a vzdelávania.
Rozhranie umožňuje zdieľať obsah v rôznych interaktívnych formátoch (videá, obrázky, infografiky, pdf, prezentácie, textové dokumenty). Získavanie znalostí je možné merať pomocou testov a dotazníkov na konci každej lekcie alebo celého vzdelávacieho modulu, o ktorých dostávajú zamestnanci aj manažéri podrobné správy.
Celý svoj onboarding a e-learning môžete spravovať v ľahko použiteľnom a transparentnom užívateľskom rozhraní, kde môžete ľahko zostavovať svoje procesy a nahrávať ich s najrôznejším obsahom, nastavovať termíny, odosielať upozornenia a prechádzať dostupné podrobné štatistiky.
Ak chcete získať hlbší náhľad do rozhrania pre onboarding a e-learning Blue Colibri App, požiadajte nás o bezplatné demo!