A teljesítményértékelés során a vezető felméri és értékeli a munkavállaló teljesítményét. A teljesítményértékeléshez az előre meghatározott és a dolgozó felé egyértelműen kommunikált teljesítmény sztenderdeket használják. Egy jól megtervezett teljesítményértékelési rendszerben pontosan definiált, objektív és kvantifikálható teljesítménymutatók találhatóak. Ez segít az értékelés során kizárni a vezető szubjektivitását és esetleges elfogultságát.
A Vállalkozásfejlesztés a XXI. században tanulmánykötetben megjelent kutatás szerint:
“A teljesítményértékelés (...) olyan folyamat, mely a stratégiai vezetés által a szervezeti kultúra folyamatos alakításával jelentősen módosítja egy cég jövőjét. A sikeres működés érdekében a vezetőknek figyelembe kell venni a termelési folyamatok kihívásait, és ehhez biztosítania kell a megfelelő alkalmazotti közösséget.”
Nem csupán a vállalat számára, de az egyén részére is hasznos lehet a teljesítményértékelési rendszer alkalmazása. Az alábbiakban kiemeltük a teljesítménymérés és értékelés legfontosabb előnyeit.
A teljesítményértékelési megbeszélést megelőzően fontos az alapos felkészülés. A dolgozói teljesítmény pontos és folyamatos mérése a vizsgált időszakban elengedhetetlen ahhoz, hogy az értékelés végén valós képet kapjunk. Ehhez használható a munka produktumát mutató bármely releváns metrika, például:
Fontos, hogy a teljesítményértékelési megbeszélések között is kapjon vezetői visszajelzést a munkavállaló. A megbeszélés előtt az értékelést végző személy adatelemzést végez. Ekkor az adott időszakra vonatkozó mutatószámokat összevetheti különböző referencia pontokkal, például:
Az egyének közötti eltérések értékeléséhez, szükséges az individuális különbségeket is számításba venni. Ilyen lehet a szakmai tapasztalat, előzetes tanulmányok vagy az életkor.
Az előkészületeket követően következik a teljesítményértékelési beszélgetés. A megbeszélés általában négyszemközt, az értékelt és az értékelő között zajlik. A beszélgetés az alábbi egységekre tagolható:
A beszélgetés végén a következő időszakra vonatkozó célok meghatározása történik. A teljesítményértékelés fontos része a jövőbeli célok meghatározása. Javasoljuk SMART célok felállítását, amely segíthet a dolgozói teljesítmény javításában. A SMART célok az alábbi tulajdonságokkal bírnak:
A teljesítményértékelés gyakoriságát illetően nem született konszenzus az emberi erőforrás szakértők között. Míg egyes HR szakemberek az anuális értékelést tartják megfelelőnek, mások féléves, vagy negyedéves gyakoriságú teljesítményértékelést javasolnak.
A döntés meghozatalakor mérlegeld a vállalat egyedi tulajdonságait. Egy olyan szervezetben, ahol nehezebb a részeredmények alapján megítélni a dolgozók teljesítményét, érdemes az éves megbeszéléseket választani. Azonban, ha a munkavállalók teljesítményének eredménye érdemben vizsgálható, kisebb időintervallumokra bontva, hasznos lehet gyakrabban elvégezni a vizsgálatot és értékelést.
Számos HR szoftver érhető el a piacon, amely segítheti a teljesítménymérés és teljesítményértékelés elvégzését. Ezek a programok alkalmasak lehetnek a munkafolyamatok monitorozására, kérdőívek kvantitatív és kvalitatív mérések elvégzéséhez.
Jó választás lehet a Blue Colibri App, amely egyszerű, gyors és azonnali kommunikációs lehetőséget teremt a szervezet egészében. A munkavállalók akár a saját eszközeiken is tudnak kommunikálni. Hatékony megoldást jelent a vállalati e-mail címmel és/vagy számítógéppel nem rendelkező kollégák elérésére. A Blue Colibri App sokkal több egy egyszerű belső kommunikációs felületnél. Lehetőséget teremt a vállalati hírek megosztására, kiemelt értesítők kiküldésére, céges események szervezésére, dokumentum adatbázis és képgaléria létrehozására, valamint tesztek és kérdőívek kitöltésére. Az alkalmazás segíthet a teljesítményértékelés időtakarékos és hatékony elvégzésében.
Egy jól megtervezett teljesítményértékelési rendszer lehetővé teszi a kétirányú kommunikációt. Tehát nem csupán az értékelést végző személy informálja a munkavállalót a teljesítményéről, hanem a dolgozónak is lehetősége nyílik a visszajelzésre. A kérdésekkel nem csupán információhoz juthatsz, hanem implicit módon vezetheted a beszélgetést és segítheted a dolgozót a megfelelő konklúziók eléréséhez. Ezt a technikát Szókratészi módszernek is nevezik. Az alábbi kérdések segíthetnek a teljesítményértékelési megbeszélés vezetésében: