W ten sposób możesz budować silną społeczność w miejscu pracy!

A także zaprezentowaliśmy naszą najnowszą aktualizacje, funkcję Społeczności. Jeśli przegapiłeś to lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wzmocnić społeczności w miejscu pracy, przeczytaj nasz raport!

Kultura zjada strategię na śniadanie.

Peter Drucker Senior Doradca

Innymi słowy, strategia korporacyjna jest zawsze warta tyle, ile silna jest kultura korporacyjna. Każdy, kto myśli, że skuteczną strategię biznesową i korporacyjną można opracować bez udziału pracowników w życiu firmy, którzy nie są odpowiednio zaangażowani i odpowiednio zmotywowani, jest w błędzie, ponieważ kultura zależy nie tylko od menedżerów, ale także od ludzi. Aby osiągnąć wspólny sukces, ścieżka prowadzi przez pracowników, których ciągła informacja zwrotna i zaangażowanie są budulcem sprawnego działania organizacji.

Praca jako drugi dom (a raczej pierwszy?)

W ciągu naszego życia spędzamy w pracy średnio ponad 75 000 godzin. Oznacza to również, że często widzimy więcej naszych współpracowników niż naszych przyjaciół. Dlatego dobry zespół, rodzinna atmosfera i wspierające środowisko są w miejscu pracy czymś niezbędnym. 

Wyniki naszych pomiarów zaangażowania i wewnętrznych projektów employer brandingowych pokazały, że 39% pracowników uważa, że dobry zespół i spójna społeczność mogą zrekompensować gorsze warunki pracy (płace, źli menedżerowie). Przez ponad 5 lat 78% pracowników umysłowych na rynku pracy, tj. pracowników intelektualnych, wtedy jest zaangażowanych w pracę, jeśli zespół jest dobry.

Budowanie silnych społeczności w miejscu pracy jest nieuniknione

Jak widać, społeczność w miejscu pracy ma ogromną siłę napędową. Rola społeczności nie tylko odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu tożsamości korporacyjnej obecnych pracowników, ale także pomaga integrować nowych uczestników. Ponadto silne nieformalne relacje w miejscu pracy również zapewniają motywację. Zmotywowani pracownicy są bardziej chętni i aktywni w realizacji celów firmy. Oprócz zalet wewnątrz organizacji, silne społeczności mogą również poprawić wizerunek rynkowy firmy, ponieważ szybko ogłaszane są miejsca pracy, w których ludzie i zespół są szczególnie podkreślani.

Warto pozwolić społeczności organizować się oddolnie, pomagać jej

Chociaż kierownictwo i HR często próbują kontrolować wszystko z góry, bardziej celowe jest popuścić wodzy i dać pola samoorganizującym się grupom celem budowania społeczności. Aby to zrobić, konieczne jest rozwijanie kultury organizacyjnej, w której każdy może swobodnie wyrażać swoje pomysły i opinie oraz zachęcać i promować rewitalizację życia korporacyjnego. Wymaga to pewnego rodzaju otwartości korporacyjnej, a także zapewnienia odpowiedniego czasu i środków finansowych. Aby pracownicy mogli aktywnie komunikować się i utrzymywać relacje, warto zapewnić im dedykowaną platformę do tego.

Najlepsze praktyki w zakresie budowania społeczności w miejscu pracy

Oto kilka dobrze ugruntowanych pomysłów i strategii, aby skutecznie organizować pracowników w społeczności. Ważne jest, aby pamiętać, że każda organizacja jest inna, dlatego warto odnotować te pomysły jako doskonale replikowalne przepisy, ale jako rodzaj inspiracji poprzez budowanie społeczności.

1. Storytelling, czyli poznajmy ludzką stronę naszej firmy!

Opowiadanie historii wspiera lepsze wzajemne zrozumienie, lepsze wzajemne powiązania, podobieństwa i synergie.

 • Vlog / blog pracownika: Co tydzień zadajemy konkretne pytanie, na które musi odpowiedzieć aktualny pretendent. Po zakończeniu i opublikowaniu filmu następny kandydat również zostanie wezwany do udzielenia odpowiedzi na pytanie.
 • To oczywiście działa również w postaci płynnego strumienia rekordów, lub hr/menedżerowie wybierają kandydatów na dany miesiąc lub tydzień.

2. Bezpośrednie relacje między kierownikiem a pracownikiem

Zbuduj bezpośredni pomost nie tylko między współpracownikami, ale także między kierownictwem a pracownikami. Dobrym tego przykładem jest stworzenie forum CEO lub vloga.

 • Każdy pracownik może zadawać swoje pytania bezpośrednio menedżerowi, który odpowie na nie pisemnie lub w formie wideo.
 • Daje to menedżerowi możliwość wysyłania najważniejszych informacji i ogłoszeń bezpośrednio do współpracowników, którzy mogą na nie natychmiast zareagować.

3. Z czego jesteśmy dumni

Jego istotą jest wzmocnienie kultury uznania i pozytywnego sprzężenia zwrotnego w organizacji. Uznanie ma pozytywny wpływ nie tylko na osobę, która je otrzymuje, ale także na wszystkich innych, którzy sie nią dzielą.

 • Z jednej strony, od strony HR i zarządzania, możemy zaprezentować wysoko wydajnych współpracowników, sukcesy korporacyjne i kamienie milowe.
 • Z drugiej strony pracownicy mogą bezpośrednio dzielić się swoimi indywidualnymi i grupowymi sukcesami, które mogą być celebrowane w społecznościach i mogą doceniać nawzajem swoje wyniki.

4. Baza wiedzy jako narzędzie do budowania społeczności

Pracownicy mogą dzielić się kursami, książkami, artykułami, wiedzą i wydarzeniami zawodowymi, które pomagają im rozwijać życie zawodowe.

 • Warto stworzyć bazę wiedzy według obszaru, stanowiska, zespołu, aby materiały wiedzy były wgrane w dobrze podzielony sposób.

5.CSR jako narzędzie do budowania zespołu

Pracownicy mogą zwracać nawzajem uwagę na różne lokalne lub krajowe inicjatywy społeczne, a także sami organizować programy, aby nie tylko budować społeczność, ale także robić coś dla społeczeństwa i środowiska.

 • Pozyskiwanie funduszy: sezonowo np. w szkole, na świątecznej akcji; o każdej porze roku: zbiórka odzieży używanej dla rodzin w potrzebie, zbiórka datków dla schronisk
 • Środowisko: ogłoszenie lub dołączenie do operacji wywozu śmieci, dołączenie do ruchu sadzenia drzew, wspólne zazielenienie miejsca pracy: sadzenie roślin, wspólna pielęgnacja, umieszczanie selektywnych pojemników, zmniejszanie śladu węglowego firmy poprzez różne działania

6. Czas wolny i stosunek pracy

Pracownicy zaangażowani w podobne zajęcia rekreacyjne mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, oferować sobie nawzajem pomysły lub wspólnie organizować wyzwania i konkursy nawet w godzinach pracy!

 • Gastronomia: konkurs przepisów i wyzwania kulinarne dla królów kuchni
 • Gry: polecanie gier towarzyskich i komputerowych dla wiecznych dzieci
 • Książki: rekomendacje książek dla miłośników czytania
 • Filmy i seriale: rekomendacje filmów i seriali dla miłośników kina domowego
 • Podróże: wskazówki dotyczące podróży w kraju i za granicą, raporty z doświadczeń, rekomendacje programów i zakwaterowania dla globtroterów

7. Sport jako przypadek budowania społeczności w miejscu pracy

Połączmy ze społecznością tych, którzy odgrywają centralną rolę w życiu sportu. Grupy te nie tylko pomagają budować społeczności, ale mają również ogromne znaczenie dla ochrony zdrowia.

 • Warto stworzyć osobne grupy dla najpopularniejszych sportów w firmie, aby osoby uprawiające ten sam sport mogły się odnaleźć w sposób ukierunkowany.
 • W tych grupach pracownicy mogą dzielić się wskazówkami sportowymi, a nawet organizować wspólne programy, takie jak wspólna piłka nożna, joga siedmio startowa itp.
 • Wskazówka +1: Grupa zakładów sportowych: koledzy mogą licytować wyniki niektórych meczów

Cyfrowe narzędzie do budowania społeczności

Dzięki najnowszej funkcji aplikacji Blue Colibri budowanie społeczności jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Możemy stworzyć dowolną liczbę grup w oparciu o zainteresowania, hobby, orientację zawodową, w których pracownicy mogą swobodnie udostępniać treści, niezależnie od tego, czy są to zwykłe posty, filmy lub zdjęcia. Współpracownicy mogą odpowiadać na posty innych, zapraszać innych do odpowiednich grup, a nawet organizować i tworzyć własne grupy.


Czy jesteś zainteresowany naszym produktem? Zarezerwuj demo!